Znacie kogoś, kto nie lubi truskawek? Kochają je wszyscy, a całe to wielkie uczucie wynika z tego, że to pierwsze owoce sezonu. Są więc zwiastunem lata. Nazwa owocu truskawek pochodzi od staropolskiego słowa „truskać”, czyli łamać się. Jest to nawiązanie do ich kruchych i łamliwych pędów. Stolicą polskich truskawek jest Korycin. Co roku w tej miejscowości, w szczytowym momencie ich zbioru odbywa się święto tych owoców. Towarzyszą mu liczne konkursy, np. na największą truskawkę, czy jedzenie ich na czas albo owocowy strój.
Truskawki wspomagają odchudzanie i zapobiegają nowotworom.
Niewątpliwą ich zaletą jest to, że delektując się ich wybornym smakiem, dostarczamy organizmowi cennych składników, przede wszystkim witaminy C oraz minerałów. W jej zawartości biją na głowę nawet cytrusy. Witamina ta w duecie z występującym w nich dużych ilościach kwasem elagowym, pomaga skutecznie zapobiegać nowotworom i opóźniają procesy starzenia.
Truskawki dostarczają również: dużych ilości witamin z grupy B, potasu, magnezu, fosforu, żelaza, miedzi, cynku, jodu, krzemu, sporo błonnika pobudzającego pracę jelit oraz kwasy organiczne regulujące przemianę materii i przyspieszające trawienie. Działają lekko napotnie i moczopędnie, dobrze oddziałują na gruczoły dokrewne (hormony) i tonizują układ nerwowy. Lecznicze są również jej liście i pędy.
Poznaj tajemnicę truskawkowej pełni Księżyca.
Najlepiej smakują prosto z krzaczka, ale dobrze się sprawdzają jako składniki deserów takich jak ciasto z truskawkami, czy truskawki z jogurtem oraz dań wytrawnych. Truskawki dodawaj do ciast, koktajli, kremów, a także sałatek, nie tylko owocowych. Dobrze smakują w towarzystwie kurczaka i rukoli.
UWAGA! Truskawki zajmują czołową pozycję na liście najbardziej skażonych pestycydami owoców. Warto więc sięgać po te organiczne, które są nie tylko „czystsze”, ale zawierają więcej substancji prozdrowotnych.
Truskawki - afrodyzjak od bogini Wenus.
Truskawki to najbardziej uwodzicielskie z owoców. W starożytności łączono je z boginią miłości – Wenus. Przekrojone przypominają swoim kształtem serce. To symbol seksualności przede wszystkim ze względu na swój kształt i kolor.