Do oględzin przystąp najlepiej wcześnie rano, zanim zjesz śniadanie i wypijesz kawę czy herbatę. Wypłucz usta ciepłą wodą. Pamiętaj, że gdy przyjmujesz leki, może to wpłynąć na wygląd języka.
Zwróć uwagę na kolor
Różowy lub lekko różowy wskazuje, że jesteś zdrowa. Malinowy mówi o infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Brązowy może oznaczać problemy z układem oddechowym. Sinawy – choroby układu krążenia. Czerwone plamki sygnalizują niedobór witamin, duże ciemne plamy – zatrucie substancjami toksycznymi. Język bordowy u samej nasady wróży zaburzenia w funkcjonowaniu pęcherzyka żółtego.
Obejrzyj nalot
Zdrowy język jest pokryty nalotem, niepokoić powinno cię tylko, gdy nalotu jest zbyt dużo. Biały może zwiastować wychłodzenie organizmu i spowolnienie procesów przemiany materii. Szary – choroby przewodu pokarmowego, wątroby, nadkwasotę. Brązowy występuje najczęściej u palaczy, pokazuje problemy z układem oddechowym. Żółty – przegrzanie organizmu, chorobę wrzodową żołądka.
Rada: Jeżeli twój język jest pokryty nalotem, możesz go wyszczotkować, dzięki temu usuniesz znajdujące się na nim bakterie i grzyby. Weź specjalną skrobaczkę, patyczek, miękką szczoteczkę do zębów i usuń osad. Wypłucz usta.
Geografia języka
Język podzielony jest na pięć stref: koniuszek, za koniuszkiem, strona: prawa i lewa, centrum i tył. Każda z części odpowiada określonym organom.
Koniuszek: odzwierciedla stan serca. Gdy tylko ta część języka jest pokryta nalotem, pomyśl o przebadaniu się, zaczerwienienie koniuszka lub czerwone punkty wskazywać mogą na wysoki poziom stresu.
Za koniuszkiem: miejsce to oddaje stan układu oddechowego. Zaczerwienione lub czerwone punkty wskazywać mogą na zapalenie oskrzeli, płuc, gruźlicę, rozedmę.
Prawa i lewa strona: boczne części języka zdradzają, w jakim stanie jest wątroba. Jeżeli twój język jest poszerzony tak, że z prawej i lewej strony widać ślady zębów, wskazywać to może na zapalenie, powiększenie, stłuszczenie wątroby.
Centrum: pokazuje pracę układu pokarmowego. Zaczerwienienie i kolor żółty w tym miejscu zwiastują zaburzenia żołądka, zaparcia i biegunki.
Tył: miejsce to powiązane jest z nerkami, pęcherzem moczowym, jelitem cienkim i grubym. Gruba, żółta powłoka oznaczać może rozwój infekcji pęcherza moczowego, cewki moczowej, niewydolność nerek.
Anna Forecka