Ciało kobiet pod względem ogólnego kształtu dzieli się generalnie na trzy rodzaje: jabłka (zaokrąglony), gruszki (trójkątny), papryki (kwadratowy). W zależności od sylwetki inaczej rozkłada się tłuszcz w ciele, co wynika z pracy hormonów.
Oczywiście nie zmienisz tego całkowicie, ale odżywiając się odpowiednio, możesz w jakimś stopniu wpłynąć na funkcjonowanie hormonów, a tym samym na swój wygląd. Więc zamiast znowu rzucać się na kolejną dietę cud, zastanów się, czy jest na pewno skrojona na twoją miarę.
Stań w samej bieliźnie przed lustrem i uważnie przyjrzyj się swojemu ciału. Żeby wyraźniej dostrzec kształt figury, poproś kogoś z domowników, aby obrysował zmywalnym flamastrem twoje odbicie na lustrze.
Jaką figurą jesteś?
Jabłko Mocne Grube kości, krótka szyja, obfity biust, szerokie ramiona, wydatny brzuszek. Twoim problemem jest to, że każda nadprogramowa kaloria niemal od razu zamienia się w tłuszcz. Wina leży po stronie nadnerczy i tarczycy, które produkują mniej hormonów odpowiedzialnych za spalanie tłuszczu.
☛☛ Musisz zdecydowanie wyeliminować tłuste potrawy, a jeść więcej ryb i owoców morza (zawierają jod, który pobudza do pracy tarczycę), suszonych śliwek i ciemnego, pełnoziarnistego chleba (zawierają błonnik, poprawiają metabolizm), ananasów i grejpfrutów (spalają tłuszcz).
Gruszka Szczupłe barki, wąskie plecy, średni biust, płaski brzuch, talia osy, masywna pupa i biodra. U ciebie tłuszcz odkłada się na biodrach i udach. Odpowiedzialny jest za to nadmiar żeńskich hormonów – estrogenów.
☛☛ Usuń z diety tłuszcze zwierzęce (masło, smalec) i unikaj ostrych przypraw, gdyż pobudzają produkcję estrogenów. Za to możesz sobie pozwolić na więcej węglowodanów: makaronów (najlepiej pełnoziarnistych), ryżu, chrupkiego pieczywa, np. ryżowego albo żytniego.
Papryka Szerokie ramiona, mało zarysowana talia, płaski brzuch i pupa. U ciebie tłuszcz odkłada się na brzuchu, w talii i masz skłonność do podwójnego podbródka. Winę za to ponosi przysadka mózgowa, która odpowiada za gospodarkę wodną organizmu.
☛ Ogranicz mocno sól, która zatrzymuje wodę w ciele, i unikaj węglowodanów. Jedz więcej białka (warzyw strączkowych i mięsa, które „pochłaniają” wodę) oraz owoców (działają moczopędnie). Wypijaj dziennie 3 litry wody, która przyspiesza wydalanie płynów z organizmu.
Malwina Maj
fot.shutterstock.com