Co to jest archetyp i jego cień?
Archetypy to instynktowne, naturalne, niewyuczone wzory zachowań. Rozpoznanie ich w sobie jest nie tylko sposobem na zrozumienie siebie, ale daje też moc przemiany. Może pomóc ci dowiedzieć się, co kieruje tobą w życiu i związkach, dlaczego przyciągasz takich, a nie innych ludzi. Archetypy są katalizatorem samoświadomości i transformacji – także dlatego, że pokazują również twoje cienie.
Cień jest ciemną stroną ludzkich instynktów. Każdy archetyp składa się z pozytywnych cech, które jednak mogą zmienić się w cienie, czyli ogromne wady utrudniające życie jego posiadaczce. Jak? Jeśli dany archetyp zdominuje ją całkowicie, będzie ona postępowała tylko według niego, tłumiąc inne, które są ważną częścią jej osobowości i zapewniają zdrową równowagę cech. Brak tej równowagi prowadzi do wykształcenia cieni dominującego archetypu i wtedy to one przejmują wiodącą rolę. Ten nienaturalny stan prowadzi do problemów w życiu osobistym, rodzinnym, poczucia braku spełnienia i radości, a w końcu bycia nieszczęśliwą, zestresowaną i stale zmęczoną.
Można mieć w sobie kilka archetypów
Sprawdź, które z nich rządzą tobą pamiętając, że każda z nas może mieć ich kilka, a nawet wszystkie, tylko w różnym nasileniu, w zależności od etapu swojego życia, zgromadzonych doświadczeń i planet, które towarzyszyły momentowi naszego urodzenia. Nauczysz się też zwiększać obecność wybranego typu w sobie, by być bardziej w zgodzie z samą sobą, lepiej wyrażać swoją prawdziwą osobowość i zacząć przyciągać do siebie ludzi, których zawsze chciałaś mieć w swoim życiu.
Jeśli na przykład twoja pozycja i rola (przykładowo szefowej czy matki) sprawia, że jesteś zbyt spięta, nerwowa i przemęczona, dodasz swojemu życiu lekkości i radości, wnosząc do niego lub nasilając najlepsze cechy archetypu Dziewczyny! W artykule przeczytasz:
Archetyp Dziewczyny
Archetyp Dziewczyny - problemy uczą ją samodzielności
Jej pierwowzorem jest Persefona – dziewczęca, chociaż dojrzała emocjonalnie, wrażliwa, romantyczna, z dużą intuicją, empatyczna, kreatywna, cechuje się młodzieńczą, a nawet dziecięcą ciekawością świata i ludzi, ufa innym i wierzy w czystość ich intencji i dobroć serca, łatwo odnajduje się w nowych sytuacjach. Przechodzi transformację w inny archetyp dzięki trudnym doświadczeniom i problemom. Robi wrażenie (lub w dorosłym życiu jest) niewinnej, delikatnej, uroczej istoty, która chce, by ktoś silny się nią zaopiekował. Niektóre z nich pokazują swoją siłę, odkrywając przed światem naturę buntowniczki. Przyciągają innych autentycznością, otwartością i szczerością.
Cienie archetypu Dziewczyny
Brak zaangażowania, celu, kierunku, może zbyt mocno polegać na pomocy innych, chcieć wszystkich zadowolić i wszystkim się podobać, przez co wpaść w rolę bezbronnej ofiary, która jest ślepo posłuszna swoim „dobroczyńcom”, dawać się wykorzystywać. Wtedy zamiast wziąć odpowiedzialność za siebie i swoje niepowodzenia, obwinia o nie innych. Bywa nieco dziecinna, a przez to może żyć w świecie fantazji. Ma skłonności do powtarzania tych samych błędów, ponieważ nie potrafi zrozumieć ich istoty.
Jak wzmocnić archetyp Dziewczyny w sobie?
Wzbudź w sobie na nowo czystą, dziecięcą ciekawość świata (np. ucząc się gry na pianinie, podróżując choćby wirtualnie i poznając historię starożytnych czy egzotycznych miejsc), pozwól sobie na relaks i choć trochę lenistwa od czasu do czasu (zrób grafik tygodnia i wyznacz dni lub godziny tylko dla siebie – na wylegiwanie się w wannie, czytanie, rozwój pasji czy zabawę na dyskotece, w parku rozrywki; jeśli sama takiego czasu nie „wyrwiesz”, nigdy nie będziesz go miała), pozwól innym chociaż czasami przejąć obowiązki i kontrolę, pozwól, by ktoś się tobą zaopiekował, naucz się brać, zamiast tylko dawać. Częściej odpuszczaj sobie i innym, a przede wszystkim przyglądaj się swoim emocjom i bądź ich zawsze świadoma – w ten sposób znów połączysz się ze swoim wnętrzem.
Archetyp Matki
Archetyp Matki - nadużywa władzy i kontroluje
Jej pierwowzorem jest Demeter – posiada naturalny instynkt macierzyński, zwykle chce mieć dzieci, bo stanowią ważną część jej życia. Jest opiekuńcza, uwielbia czuć się potrzebna i pomagać innym, być wsparciem fizycznym i emocjonalnym – to sprawia, że czuje się spełniona. Jest otwarta na ludzi, mocno uziemiona i twardo stąpa po ziemi. Zwykle jest delikatna i łagodna, ale potrafi stać się agresywna i zaciekła, gdy czuje, że ktoś zagraża jej lub jej bliskim.
Cienie archetypu Matki
W swojej opiekuńczości i pomaganiu może czasami przekroczyć czyjeś granice lub wciąż dawać innym, nie zostawiając niczego dla siebie, co prowadzi do wypalenia. Bywa, że nie potrafi odmawiać – ze szkodą dla siebie. Odsuwa własne uczucia, emocje i potrzeby, bo bieżące sprawy i sprawy innych są ważniejsze. Wtedy taka kobieta staje się pobudliwa, nerwowa, zła, smutna i przemęczona. Zamiast wyrzucić to z siebie, chowa wszystko bardzo głęboko. Wypływa to z niej wtedy często w postaci pasywnej agresji, bo negatywne emocje muszą się jakoś wydostać, gdy są celowo duszone.
Cieniem jest też postawa „matka wie najlepiej”. Wtedy kobieta jest przekonana, że to ona wie, jak coś zrobić najlepiej, ma odpowiedzi na wszystko, lepiej zna potrzeby innych, co nierzadko przeradza się w chorobliwą potrzebę kontrolowania wszystkiego i wszystkich. Prowadzi to do postawy, gdzie Matka daje innym do zrozumienia, że nie są wystarczająco dobrzy, sprawni, że nie radzą sobie w życiu.
Jak wzmocnić archetyp Matki w sobie?
Troszcz się o bliskich (i o zwierzęta), wspieraj ich i pomagaj, gdy tego potrzebują, dziel z nimi emocje. Otwórz się na relacje, na szczerą rozmowę, bądź bardziej gościnna, zorganizuj czasem przyjęcie bez okazji, podziel się z rodziną i przyjaciółmi najlepszym jedzeniem, jakie ugotujesz. Niech miłość, którą do nich czujesz, zacznie z ciebie emanować, niech poczują ją inni. Zatroszcz się i pielęgnuj tych i to, co kochasz, choćby to były twoje rośliny, dom czy społeczność. I nie zapominaj tak samo traktować siebie!
Archetyp Kochanki
Archetyp Kochanki: wyciszona i spokojna, za dużo wydaje, nie myśli o przyszłości
Jej pierwowzorem jest Afrodyta – jest zmysłowa, namiętna, ma w sobie wewnętrzny ogień, który widać we wszystkim, co robi. Mówi i rusza się dość wolno, jest mistrzynią mindfulness – obecna umysłem i uwagą we wszystkim, co robi. Jej osoba i osobowość są wyjątkowo magnetyczne, emanuje seksapilem naturalnie, bez specjalnych starań, żyje w zgodzie ze swoją seksualnością. Jest wyjątkowo kreatywna, ekstrawertyczna i ekspresyjna. W życiu napędza ją miłość, szybko i łatwo się zakochuje i… odkochuje. Pragnie odczuwać pełnię wszystkiego, czego doświadcza, bawić się i żyć na maksa, dąży do największych przyjemności. Ta energia intryguje i przyciąga.
Cienie archetypu Kochanki
Może być zbyt skupiona na przyjemnościach i wiecznie żyć tylko chwilą – to prowadzi do złych decyzji życiowych, np. wydawania zbyt dużych ilości pieniędzy. Nie myśli o konsekwencjach swoich czynów, co często stwarza niezręczne sytuacje, z których ciężko wybrnąć. Nie będzie to w przyszłości problemem, jeśli wyciągnie z tego naukę. Archetyp Kochanki miewa problemy z zaangażowaniem i utrzymaniem dłuższej relacji, bowiem namiętność, żar i magia, które z czasem mogą przygasać, są dla niej wszystkim. W poszukiwaniu świeżych doznań potrafi zmieniać partnerów jak rękawiczki.
Jak wzmocnić archetyp Kochanki w sobie?
Zwolnij! Swoje myśli, ruchy, tempo życia. Bądź bardziej obecna myślą, słuchaj uważnie, co mówią do ciebie inni i z rozmysłem dobieraj słowa. Rób wszystko, by czuć się zmysłowo – może seksowna bielizna na co dzień, inne upięcie włosów z luźnymi kosmykami, matowa szminka w kolorze burgund, wyraźniejszy ruch bioder, gdy idziesz, doskonały posiłek, który zjesz powoli, delektując się każdym kęsem? Pozwalaj sobie na codzienne przyjemności i rzeczy niepraktyczne. Oswój swoją seksualność i pracuj, by uwaga innych skupiona na tobie przestała cię krępować.
Archetyp Królowej
Archetyp Królowej: ocenia, ale krytykuje. Potrzebuje partnera – króla
Jej pierwowzorem jest Hera – bardzo oddana i lojalna, we krwi ma elegancję i klasę, emanuje królewską energią. Potrafi być świetną liderką i szefową, jest pewna siebiei potrafi przejąć stery w trudnych sytuacjach. Małżeństwo i partnerstwo są dla niej bardzo ważne – potrzebuje swojego króla (powinien być lojalny, władczy, emanować siłą, mieć wysoki status i mieć energię lidera), chce kochać i być tym kręgosłupem w życiu mężczyzny. Gdy to osiągnie, czuje się spełniona.
Cienie archetypu Królowej
Bywa krytyczna i osądzająca wobec innych kobiet, zdarzają jej się epizody zazdrości. Jej poczucie własnej wartości może być niskie, jeśli nie jest w związku. Potrafi być mściwa, gdy ktoś nadepnie jej na odcisk. Jej lojalność bywa ślepa, np. pozostaje wiernie u boku męża, który zdradza, obwiniając jego kochankę, a usprawiedliwiając jego. Miewa problemy z przyjaźnieniem się z innymi kobietami i często takie relacje nie są dla niej zbyt ważne.
Jak wzmocnić archetyp Królowej w sobie?
Ćwicz pewność siebie, nie bój się przejmować kontroli. Bądź lojalna wobec ludzi, którzy cię kochają i na to zasługują. Trzymaj postawę wyprostowaną, a głowę lekko uniesioną, ubieraj się bardziej elegancko.
Archetyp Łowczyni
Archetyp Łowczyni: zdobywa szczyty, nie potrafi zrozumieć ludzi
Jej pierwowzorem jest Artemida – jest odważna, śmiała, niezależna, żądna przygód i skupiona na realizacji swoich celów. Wie, czego chce w życiu, ma w sobie dużo determinacji i uporu. Kocha współzawodnictwo – jest odporna na trudy i stres. Cechuje się ogromną pasją wobec wszystkiego, co jest dla niej ważne – zwykle są to rzeczy wielkie i doniosłe, które mają wpływ na świat, ludzi i rzeczywistość. Nierzadko walczy o sprawiedliwość, np. prawa kobiet. Nie stara się przypodobać czy zadowalać innych, by być lubianą czy akceptowaną, by się dopasować do grupy. Może mieć męża i dzieci, ale nie jest to najważniejsze w jej życiu, dlatego jeśli ma to miejsce, to w późniejszym okresie życia, bo Łowczyni najpierw musi „pożyć”.
Cienie archetypu Łowczyni
Może być odległa emocjonalnie, chłodna, zachowywać się z rezerwą, ale i nie do końca świadoma tego, co czują inni – mało empatyczna. Nie są jej obce napady złości, miewa problemy z odpuszczaniem i poddawaniem się, wyrażaniem i odczuwaniem miłości, współczucia, wybaczenia. Delikatność, kobiecość i wrażliwość uważa za przejaw słabości, więc sama ich nie przejawia.
Jak wzmocnić archetyp Łowczyni w sobie?
Skup się na swoich celach, a jeśli ich nie masz, pomyśl, co jest dla ciebie ważne i co chciałabyś zmienić w swoim życiu albo… na świecie, i do dzieła! Rozwijaj swoje pasje i znajduj stale nowe bodźce do samorozwoju. Bądź skupiona na tym, co chcesz osiągnąć, niech nikt ani nic cię nie rozprasza. Odważ się być odważną w mowie i czynach, bierz sprawy i życie we własne ręce, stań się niezależna. Wstawiaj się za innymi, jeśli są źle traktowani, śmiało i głośno wyrażaj własne zdanie, a jeśli popierasz jakąś ważną dla ciebie akcję lub sprawę, wspieraj ją swoją aktywnością. Energię Łowczyni podkręcisz także, gdy zaczniesz regularnie ćwiczyć i ruszać się.
A który z typów preferuje większość mężczyzn?
Żadnego! Tak naprawdę uniwersalnym ideałem kobiety jest ta, która po trosze łączy w sobie wszystkie te archetypy. Dlatego gdy już jesteś świadoma tego, jakie moce w tobie drzemią, pracuj, by je zbalansować. I nie po to, by przypodobać się facetom – zrób to dla siebie, a nie stracisz radości życia, dziecięcej ciekawości, nie schowasz pod ciężarem codzienności powabu Marylin Monroe, ani nie wygasisz ognia i miłości, jakie masz w sobie. Brzmi jak prosty przepis na szczęście, prawda?
fot: shutterstock