Lawenda – symbol Prowansji
Majestatyczne pola w fioletowym kolorze to element nieodłącznie kojarzący się z Prowansją. Robią tak ogromne wrażenie, że co roku tłumnie przyciągają do Francji turystów z całego świata. Okres jej kwitnięcia przypada od czerwca do października. Krzewy zawdzięczają swoje kuliste kształty regularnemu przycinaniu. Historia tej niezwykłej rośliny sięga aż Starożytności, gdzie była wykorzystywana m.in. przez Rzymian do przyrządzania oczyszczających kąpieli oraz perfum. Współcześnie lawendę można pozyskać w formie świeżej lub suszonej, jako składnik kosmetyków (szczególnie do skóry wrażliwej), a także leczniczych naparów (służy do tego lawenda lekarska). Najwięcej dobrego ma do zaoferowania czysty olejek lawendowy, który stosuje się w pielęgnacji oraz aromaterapii.
Lawenda uleczy Twoje ciało
Już nasze babcie stosowały olejek lawendowy w celu zwalczenia bólu głowy i mięśni. Wystarczyło wykonać delikatny masaż skroni z użyciem kilku kropli olejku, by pozbyć się migreny. Roślina była także znanym antidotum wykorzystywanym przy ukąszeniu pszczoły – niewielka ilość olejku łagodziła swędzenie i redukowała obrzęk. Alergikom cierpiącym na katar sienny poleca się wmasowanie odrobiny olejku w dłonie, a następnie powolne wdychanie. Lawenda to także pomoc przy nawracającym łupieżu, opryszczce, stanach zapalnych skóry, oparzeniach słonecznych, grzybicy paznokci, wypadaniu włosów czy egzemie. Warto przed użyciem lawendy na konkretny problem dowiedzieć się czy można stosować ją w czystej postaci, czy też trzeba połączyć z substancją bazową.
Lawenda w aromaterapii działa cuda
Skoro było coś dla ciała, teraz czas na duszę. Lawenda wykorzystywana w domowej aromaterapii to najtańszy i najprostszy sposób na pozbycie się stresu, uspokojenie układu nerwowego, a także pogłębienie działania medytacji czy jogi. Badania dowodzą, że wdychanie olejku lawendowego wspomaga leczenie depresji, nerwicy lękowej, a nawet łagodzi objawy stresu pourazowego. Osobom cierpiącym na chroniczną bezsenność zaleca się codzienną aromaterapię w sypialni przed położeniem się do łóżka. Ze względu na pozytywny wpływ lawendy na działanie układu nerwowego, stosuje się ją przy chorobie Alzheimera.
Najpopularniejszą formą aromaterapii jest wymieszanie kilku kropel olejku lawendowego z wodą w kominku i podgrzewanie go przy pomocy tealight. Alternatywą dla olejku są naturalne świece zapachowe z olejkami eterycznymi, a także naturalne odświeżacze powietrza. Osoby mające problemy ze snem mogą skorzystać z lawendowych mgiełek do poduszki, które rozpyla się bezpośrednio na materiał.
Przed zakupem produktu zwróć uwagę na jego wygląd oraz skład. Czysty olejek będzie miał na opakowaniu umieszczoną informację 100% Lavandula Angustifolia Oil, a buteleczka, w którym się znajduje będzie wykonana z ciemnego szkła nieprzepuszczającego promieni słonecznych.
A jeśli już na tyle przypadnie Ci do gustu zapach lawendy, że nie będziesz mogła się bez niego obyć, podaruj sobie – a jakże – luksusowe francuskie perfumy, które w nutach skrywają tę fioletową roślinę będącą dumnym symbolem Francji. Doskonałe na każdą porę roku, zawsze są przy Tobie i pomagają odnaleźć równowagę, spokój i szczęście.
Artykuł Partnera