Liść laurowy ma wiele właściwości i zastosowań. Z tego tekstu dowiesz się:
- jak zrobić i stosować olej z liści laurowych
- jak zrobić i stosować napar z liści laurowych
- na co pomoże Ci dym z liści laurowych
Liść laurowy - poznaj jego właściwości
Listka laurowego, zwanego też bobkowym, codziennie używamy w kuchni, gdzie wielu potrawom dodaje smaku, aromatu i sprawia, że stają się lżej strawne – nawet bigosy czy gulasze. Jego inne właściwości zostały zapomniane, a jest ich całe mnóstwo! Nie może być zresztą inaczej, skoro jest bogaty w olejki eteryczne (np. eugenol, który działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo, a nawet zapobiega nowotworom), żywice, pektyny i flawonoidy, witaminy oraz minerały – wapń, żelazo, potas, magnez, selen, cynk i miedź! Wszystko to wspiera urodę – cerę, włosy, a także ciało. Napary z liści laurowych pomagają przegnać na zawsze bóle kolan, zatok czy sztywność karku.
Wypiękniejesz z olejem z liści laurowych
Olej z liści laurowych, który możesz zrobić w domu, pomoże ci przy:
- chorobach skóry – egzemach, łuszczycy, grzybicach,
- łupieżu – nawilży suchą skórę głowy,
- walce z trądzikiem, zaskórnikami i przetłuszczającą się cerą,
- nadmiernym wypadaniu włosów – wzmacnia i odżywia mieszki włosowe, przyśpiesza wzrost włosów,
- migrenach i uporczywych bólach głowy.
Jak zrobić olej z liści laurowych?
Weź: •2 łyżki pokruszonych liści laurowych •1 szklankę olejku ze słodkich migdałów • szklany pojemnik lub słoik. W słoiku umieść liście, zalej je olejem, zamknij szczelnie i odstaw w ciemne miejsce na 20–40 dni.
Przy chorobach skóry smaruj w ciągu dnia tak często, jak możesz, zawsze, gdy się wchłonie poprzednia porcja. Na problemy z łupieżem i słabymi włosami na 2 godziny lub więcej przed myciem włosów smaruj skórę głowy i zakryj ją czepkiem do kąpieli albo ręcznikiem. Używaj 2-3 razy w tygodniu. Punktowo smaruj olejkiem wypryski, a na zaskórniki i tłustą cerę kilka razy w tygodniu wykonuj masaż i nie zmywaj oleju od razu – pozwól mu się trochę wchłonąć.
Napar z liści laurowych na serce i stawy
Napar z liści bobkowych to najprostsze i najtańsze lekarstwo świata! Taki aromatyczny wywar:
- oczyści organizm z toksyn,
- wspomoże pracę osłabionej i obciążonej wątroby,
- wyleczy stany zapalne,
- wzmocni serce, uwalniając je od złogów cholesterolu,
- uchroni przed powstaniem nowotworów,
- poprawi trawienie, ukoi jelita i żołądek,
- złagodzi objawy celiakii
Napar z powodzeniem można stosować w pielęgnacji skóry trądzikowej (np. do jej tonizowania) oraz w łagodzeniu wielu problemów skórnych i do przemywania ran w celu przyspieszenia procesu gojenia. Napar wykorzystany jako płukanki do włosów (po umyciu włosy polać naparem, nie spłukiwać) lub wcierki na skórę głowy poprawia ich kondycję, wzmacnia cebulki, zmniejsza wypadanie włosów i stymuluje ich porost oraz likwiduje łupież.
Jak zrobić napar z liści laurowych?
Kilka pokruszonych listków zalej szklanką wrzątku, przykryj i zaparzaj przez 15 min. Pij przestudzone. Herbatkę zrób rano i małymi łykami popijaj w ciągu dnia – nie pij więcej, niż 1 szklankę dziennie przez 3 dni. Po tym czasie najlepiej zrobić tygodniową przerwę.
Wywar jest doskonałym lekiem na jesienno-zimowe dolegliwości:
Pomaga wyleczyć zapalenie oskrzeli i suchy kaszel, działając wykrztuśnie – weź: 1 łyżeczkę pokruszonych liści laurowych zmieszanych z kilkoma listkami szałwii, włóż do garnka, zalej 0,5 l wody i gotuj pod przykryciem na małym ogniu przez 10 min. Pij na ciepło po 2 łyżki co 2 godziny, 5 razy dziennie.
Łagodzi ból stawów dzięki olejkom, które rozgrzewają skórę i oczyszczają stawy ze złogów – wywar stosuj w formie okładów na bóle reumatyczne i artretyczne.
Eliminuje nadmierne pocenie stóp, które często pojawia się przy całodziennym noszeniu ciepłych butów – weź: 30 liści laurowych i 10 liści dębu, zalej 1 l wody i gotuj przez kwadrans, odstaw do przestygnięcia. Mocz stopy przez 25 minut 2 razy w tygodniu.
Zwalcza nieświeży oddech, który jest częstym problemem podczas długiego noszenia maseczki – weź: 1 łyżkę pokruszonych liści laurowych i liści mięty. Gotuj przez 10 minut w 3 szklankach wody. Odcedź i płucz usta między posiłkami, nawet 3-4 razy dziennie.