Czynniki chorobotwórcze to zimna wilgoć i toksyczne gorąco. Tak określa się naturę wirusów, tworzących śluz w płucach i powodujących gorączkę, ból gardła, kaszel i osłabienie, zapalenie płuc i oskrzeli. Wymaga to wzmocnienia narządów i kanałów energetycznych odpowiadających za przepływ energii Qi, czyli płuc i jelita grubego.
Płuca są związane z emocjami smutku i żalu
To przez płuca z powietrzem wnika do ciała energia życiowa, ale i różne myśli i idee. Są one pierwszym bastionem, który strzeże organizm przed zbytnim wyziębieniem. Zadbane płuca nie tylko ustrzegą się infekcji, ale też uchronią cię od chorób nerek i dolegliwości trawiennych zimą - bo zdrowe płuca to zdrowe jelita.
Płuca są bezpośrednio związane z emocjami smutku i żalu. Przy nagłym ochłodzeniu ich Qi często jest osłabiona, a wtedy narażeni jesteśmy na chandry i depresję. Zrównoważona energia płuc, nawet ponurą jesienią i zimą przyniesie pozytywne myśli, jasność umysłu, radosną kreatywność, umiejętność dobrej komunikacji i relaksowania się.
Receptą na to są ćwiczenia oddechowe, unikanie palenia papierosów i… przeżywania smutku, czyli zagłębiania się w niego. Nie panikuj, gdy twoją duszę na chwilę ogarnie melancholia. Smutek jest tak samo naturalną i potrzebną emocją, co radość. Spowalnia on metabolizm, by dać ciału odpocząć.
Jak wzmocnić Qi płuc?
- przebywaj często na świeżym powietrzu, miej regularny kontakt ze zwierzętami i ludźmi
- bądź „zdrową” egoistką – kochaj i akceptuj siebie, bądź asertywna
- częściej się ciesz – nawet z najmniejszych rzeczy, jak pyszna kawa albo piękne światło w parku
- unikaj długiego przebywania w białych, zamkniętych pomieszczeniach oraz długotrwałego leżenia
- mów mniej, słuchaj więcej
- codziennie rób ćwiczenia oddechowe – zrób pełny wydech, wdychaj powietrze powoli przez 7 sekund, zatrzymaj je na kolejne 7, wypuszczaj przez 8 sekund z szumem przez ściśnięte usta. Powtórz ćwiczenie 4 razy w serii, warto je wykonywać po przebudzeniu rano lub/i przed zaśnięciem.
Jak żyć, by wzmocnić Qi płuc?
Skieruj uwagę do wewnątrz, zachowaj wewnętrzny spokój i równowagę. Zadbaj o przytulną i uporządkowaną przestrzeń. Zacznij od wysprzątania domu i w miejscach, w których spędzasz czas, połóż dużo poduszek, koców, ustaw kwiaty doniczkowe. Atmosferę sprzyjającą relaksowi stworzy ogień – w postaci świec czy kominka do aromaterapii (olejek pomarańczowy przepędzi chandrę!). Chodź spać o zachodzie słońca, wstawaj o świcie. Jeśli jesteś typem sowy i masz z tym problem, codziennie kładź się o pół godziny wcześniej. Pamiętaj o żelaznej zasadzie na jesień: Nawet niewielkie zmiany w stylu życia utrzymają cię w formie i zdrowiu!
Jelito grube to emocjonalne wsparcie dla płuc
To tu odbywa się ostatni etap transformacji pożywienia, wchłaniania tego, co potrzebne i usuwania wszystkiego, co pozostać nie może.
Sprawne jelito – podobnie jak płuca – jest związane ze zdrowiem emocjonalnym. Zastój Qi w tym miejscu będzie skutkował zaparciami, wzdęciami, przygnębieniem, tłamszeniem emocji i niemożliwością wyrzucenia ich z siebie.
Jak wzmocnić Qi jelita?
- nie zamartwiaj się, rozładowuj złość i frustracje, nie chowaj uraz
- posiłki jedz w spokoju i powoli, długo przeżuwając, nie oglądaj w tym czasie telewizji
- wzbogać dietę o warzywa cebulowe, dynię, słodkie ziemniaki, fenkuły, imbir i cynamon
- ogranicz ziarna i zboża
- rano masuj punkt Hegu (punkt łaczący nasadę kciuka i palca wskazującego) aż do uczucia mrowienia i lekkiej opuchlizny – przyniesie to ulgę w zaparciach, biegunkach, gorączce, bólach głowy i gardła, zatkanym nosie.
Co jeść jesienią?
To, co „osusza” wilgoć zgromadzoną w ciele przez jedzenie lodów i picie zimnych napojów. To wilgoć jest przyczyną przeziębień i grypy. Dlatego 2–3 razy dziennie jedz ciepłe posiłki, w tym długo gotowane zupy, które silnie wzmacniają energię. Słodycze zastąp suszonymi owocami i orzechami prażonymi. Unikaj ciężkich, smażonych potraw, dużych ilości tłuszczów i produktów zwierzęcych.
Najlepsze na teraz są warzywa okopowe – marchew, buraki i ziemniaki – bo odżywiają krew, a także korzeń pietruszki, biała rzepa i seler, bo rozpraszają wilgoć w ciele, jak i dynia, która ożywia Qi i wspomaga pracę śledziony, żołądka, płuc i jelita grubego.
Wzbogacaj swoje dania o ostre papryczki i przyprawy pierne – pobudzają Qi, wzmagają jej krążenie, rozpraszają jej zastoje i negatywne emocje, wzmacniają płuca. Stawiaj na kwaśne smaki: kiszonki, jabłka, gruszki, śliwki i winogrona, rokitnik, głóg, dziką różę, żurawinę, berberys i dereń, gdyż pomagają w ochronie i odbudowie Yin, które powinno być silne zimą; mają też właściwości ściągające i obkurczające, więc nie puchniemy. Grzyby wzmacniają Yin nerek, odżywiają krew i energię Qi w całym ciele.
Unikaj produktów wychładzających: zielonej herbaty, zieleniny, np. rukoli, mięty, natki pietruszki. Ogranicz produkty mleczne, surowe warzywa, alkohol, słodycze i banany, bo zwiększają wydzielanie śluzu i wilgoci. A one powodują zapalenie zatok, oskrzeli, infekcje intymne i sezonowe. Jedz chude białko, ryż, kasze i płatki owsiane – osuszają nadmiar śluzu i wyciągają wilgoć.
Pierwsze oznaki….
Wysuszenia w ciele (np. zaparcia, suchy kaszel, skóra i śluzówki, spierzchnięte usta i zwiększone pragnienie) usuniesz, nawilżając organizm – jedz migdały, winogrona, gruszki i miód.
Nadmiernej wilgoci (np. kłopoty z zatokami, katar, zapalenie oskrzeli, mokry kaszel) złagodzisz produktami ogrzewającymi i osuszającymi – ostrymi przyprawami, imbirem, ryżem, ziarnem prosa, ciepłymi naparami z krwawnika, tymianku i majeranku.
Słowniczek TCM
Yin – energia księżycowa związana z zimą, wilgocią, tym, co zaciemnione, czernią i biernością, smutkiem i introwersją
Yang – energia słoneczna związana z latem, radością, siłą, suchością i ciepłem, ogniem, wiatrem i ekstrawersją
Qi – wszechobecna, życiodajna energia ciała i ducha
fot: Pavel Ilyukhin/shutterstock