Męskie archetypy zostały pierwotnie opisane i powołane do życia przez jednego z najwybitniejszych psychiatrów i psychologów na świecie – Carla Junga. Jego spostrzeżenia od samego początku budziły ogromne zainteresowanie nie tylko innych psychologów, ale i szerzej pojętego świata nauki.
W ostatnich latach zostały dogłębnie zbadane przez Roberta Moore’a i Douglasa Gillette’a. Swoje przemyślenia opisali oni w książce „King Warrior Magician Lover”, w której przedstawiają każdy z czterech archetypów: króla, wojownika, magika i kochanka, wyjaśniając, że... każdy mężczyzna ma w sobie je wszystkie, tylko w różnych proporcjach w różnym wieku. U jednego znaczną przewagę zdobędzie wojownik, u innego magik, a jeszcze inny będzie jednocześnie królem i kochankiem. Każdy typ ma ponadto swoją jasną i ciemną stronę.
Poznanie ich to dla nas sposób, aby lepiej zrozumieć mężczyzn, ich pobudki, zachowania, miłosne wybory, a nawet dowiedzieć się, jaki typ idealnie pasuje do naszej osobowości. I by odnaleźć i świadomie wybrać swoją bratnią duszę oraz partnera na całe życie. W artykule:
Król – pomaga, ale i kontroluje! Ognisty!
Jasna strona
Jest tradycyjnie i stereotypowo archetypem bardzo męskim. Jest liderem, a jego najsilniejszymi stronami są psychiczna siła, zrównoważenie, wewnętrzny spokój, dlatego inni czują się w jego obecności wyciszeni, ukojeni i trzeźwo myślący, nawet w dużym stresie. Zazwyczaj kieruje się rozsądkiem, myśli bardzo racjonalnie, jest stabilny emocjonalnie. Jest też pewny siebie, konkretny, mocny i potężny, ale nie w butny czy agresywny sposób.
Ma silną potrzebę pozostawienia po sobie dziedzictwa – czy to w formie potomstwa, wielkiego biznesu, czy jakiegoś znaczącego wpływu na kształt świata. Pragnie dowodzić, by pomagać w ten sposób innym, a nawet się dla nich poświęcać. Jest wsparciem i opoką dla tych, którzy tego potrzebują, głosem kojącym wszelki chaos, asekuracją dla lękliwych i wątpiących w siebie.
Jego myśli i działania skupione są przede wszystkim na zachowaniu stabilizacji i porządku w różnych sferach życia – nie tylko własnego. Chce zapewnić innym spokój, wsparcie i bezpieczeństwo, jak i przewodzić tym, którzy błądzą w poszukiwaniu własnej ścieżki. Jako mąż i ojciec traktuje te role bardzo poważnie i odpowiedzialnie. Swojej rodzinie zapewnia bezpieczeństwo, stabilizację, potrafi jej przewodzić i podejmować decyzje, okazuje miłość i wsparcie jej członkom. Kieruje siebie i rodzinę sercem.
Ciemna strona
Jest kontrolujący, często krzyczy na innych, nawet swoich bliskich, wymaga wypełniania jego rozkazów. Kieruje nim przede wszystkim jego ego. Chce być królem niekoniecznie po to, by pomagać ludziom, ale by błyszczeć swoją siłą i potęgą, upajać się tym, jaki jest ważny, że może wszystko i wszystkich kontrolować.
Wynika to jednak z jego wewnętrznego, nie zawsze uświadomionego braku pewności siebie i bycia w głębi małym, przestraszonym chłopcem, który czuje się zagrożony przez silne osoby. Dlatego też będzie się wywyższał, poniżał innych i spychał ich w dół, byle tylko samemu być w swoim mniemaniu wyżej od reszty. Chce być ważny w oczach swojego otoczenia i zrobi wszystko, by tę pozycję wszechwładzy osiągnąć i utrzymać.
Może też zachowywać się zupełnie odwrotnie – być całkowicie pasywnym, odmawiać jakiegokolwiek brania odpowiedzialności, innym przekazywać stery lub przejawiać oba aspekty ciemnej strony króla, np. być kontrolującym i agresywnym wtedy, gdy może sobie na to pozwolić, i słabym psychicznie panikarzem, gdy nie wytrzymuje presji i stresu.
Jako mąż i ojciec będzie rozkazywał swojej żonie i dzieciom. Jeśli którekolwiek z nich spróbuje zakwestionować to, co on robi lub mówi, raczej wpadnie we wściekłość, niż będzie szukał porozumienia czy sposobu, by zrozumieć bliskich. Może też próbować ich zdusić, umniejszać ich osiągnięciom, zwłaszcza jeśli dotyczy to jego synów, bo w głębi czuje się przez nich zagrożony. Zamiast wspierać, współpracować i przewodzić, próbuje wszystkich kontrolować poprzez swoje ego.
Jak stać się Królem?
Częściej przejmować inicjatywę, brać odpowiedzialność za swoje słowa i czyny, stawiać się w pozycji lidera, który ma pozytywny wpływ na innych. Skupić się na swoim psychicznym i emocjonalnym zdrowiu, by stworzyć tę wewnętrzną stabilizację i spokój, które są gwarantem sukcesu króla jako przywódcy. Budować własne, niezależne od niczego poczucie bezpieczeństwa i własnej wartości.
W astrologii symbolizują go znaki ogniste – Baran, Lew i Strzelec. Mają w sobie optymizm i werwę, ogromne libido. Wiedzą, jak skutecznie adorować. Potrafią też jednak nieziemsko wkurzać innych, narzucając im swoje zdanie i plan na życie.
Magik – rozumie, czuje, jest mądry, ale potrafi manipulować. Powietrzny!
Jasna strona
Ma wyjątkowy umysł, jest bardzo mądry i inteligentny. Każdą dziedzinę, którą się zajmuje, rozumie na bardzo głębokim, zaawansowanym poziomie, niedostępnym dla większości ludzi. Przykładem archetypu magika w dawnych czasach był szaman – wiedział więcej niż inni i lepiej rozumiał naturę świata, potrafił też tę wiedzę przekazywać młodszym pokoleniom.
Przykładem magika w dzisiejszych czasach będzie wybitny umysł, np. ścisły, naukowiec, matematyk, lekarz, psycholog, wynalazca. Magik jest zwykle chociaż trochę introwertyczny, jego umysł jest jego światem, bo to tam rodzą się genialne pomysły, stale analizowane są wszystkie fakty i dane, wyciągane konstruktywne wnioski. Swoje ponadprzeciętne możliwości chce wykorzystywać dla dobra innych, ulepszenia świata, jest człowiekiem wielkiego serca i wielkich idei.
Ciemna strona
Jest wybitnie inteligentny, ale zamiast pomagać innym i uczyć ich tego, co wie, z jednej strony zachowuje wszystko dla siebie i by samemu czerpać z tego zysk, a z drugiej wykorzystuje swoje możliwości, by manipulować innymi i mieć nad nimi kontrolę, zaspokajać swoją szeroko rozumianą chciwość, np. władzy lub pieniędzy.
Może też być osobą, która zachowuje swoją wiedzę i rozumienie tylko dla siebie, bo uwielbia to poczucie wyższości, jakie daje mu różnica intelektualna między nim a większością ludzi. Ciemna strona magika może spowodować, że dosłownie utknie on w swojej głowie i będzie zbyt dużo myślał, rozpamiętywał, rozkładał wszystko na czynniki pierwsze. Efektem tego będzie brak działania, brak wprowadzania swoich idei w życie – poprzestanie na rozmyślaniu.
Jest pasywny, nie chce wkładać pracy ani wysiłku w realizację swoich pomysłów i planów, czasem nawet w zgłębianie tematu, który go fascynuje, o zostaniu mistrzem w ukochanej dziedzinie nie mówiąc. On chce tylko sławy i chwały, jaka wiąże się z byciem magikiem. Nie chce, by inni mężczyźni odnosili sukcesy, bo to dla niego gorzka pigułka do przełknięcia, która uruchamia w nim agresję.
Jak stać się Magikiem?
Uczyć się stale nowych rzeczy, zgłębiać i studiować tematy, które pasjonują. Uczyć i prowadzić innych w dziedzinie, w której jest się ekspertem.
W astrologii symbolizują go znaki powietrzne – Bliźnięta, Wagi i Wodniki. Potrafią uwodzić słowami, powiedzonkami, zaskakującą wiedzą i poczuciem humoru. Nie potrafią się zblizyć i otworzyć. Unikają wyznań, boją się deklaracji – stają się wtedy bardzo chłodne i zdystansowane.
Wojownik – bardzo skupiony i uważny, ale non stop zajęty! Ziemski!
Jasna strona
Podobnie jak król, jest tradycyjnie jednym z najbardziej męskich archetypów. To uosobienie czystej energii i mocy. Jest odważny, nieustraszony, dynamiczny, stale czujny, ale i bardzo skupiony – dokładny w swojej przemyślanej taktyce postępowania. Agresywny, ale nie w negatywnym sensie – potrafi po prostu szybko myśleć, działać i stanowczo reagować, gdy jest taka potrzeba.
Ma świadomość swojej siły i zakresu umiejętności, ale też słabych stron i braków. Chce żyć i żyje pełnią życia, każdy swój dzień stara się wykorzystywać do maksimum, gdyż ma świadomość swojej śmiertelności i tego, że koniec jego życia może nadejść niespodziewanie – jego dewiza to „carpe diem”. Wszystko, co robi, ma jakiś konkretny, ważny powód, bo nie lubi marnować energii na popisy przed innymi czy na zabijanie nudy.
Jest bardzo zdyscyplinowany, ma poczucie obowiązku wobec bliskich, sprawy, danego słowa. Kocha minimalizm w każdej dziedzinie życia. Może mieć problemy z wyrażaniem uczuć, przez co czasem wydaje się nieco chłody i odległy. Mężczyźni o silnym archetypie wojownika powinni bardziej rozwijać w sobie także inne archetypy, by żyło im się łatwiej.
Swoje atuty zwykle pożytkuje, by osiągnąć większe i bardzo ważne dla siebie cele, np. poświęca się prowadzeniu swojej firmy, wprowadza nieustanne modernizacje, bywa pracoholikiem. Jego zaangażowanie może też przybrać postać swego rodzaju fanatyzmu w dbaniu o kondycję i tężyznę fizyczną, a wtedy bardzo przykłada się do treningów i prawidłowej diety. Ma po prostu potrzebę stałego działania – czy to w biznesie, polityce, sporcie, czy w innych dziedzinach.
Ciemna strona
Jego ogromna energia i siła są przez niego wykorzystywane w niewłaściwy sposób. Może to prowadzić nawet do zachowań i działań kompulsywnych, a wtedy sam naciska na siebie, by działać non stop, bo tak naprawdę kieruje nim lęk, zamiast ogień i pasja. Jeśli wpadnie w taką pętlę i jej nie przerwie, szybko się wypali.
Wojownik po ciemnej stronie może żyć zbyt intensywnie i postępować bez litości dla siebie lub dla innych – będzie wtedy wręcz okrutny, pozbawiony empatii i odcięty od wyższych emocji. W skrajnych przypadkach może nawet stać się bezbronnym popychadłem.
Jak stać się Wojownikiem?
Stale stawiać przed sobą jakieś cele i je osiągać. Walczyć o swoje i o siebie, przezwyciężać słabości i lenistwo, nie odpuszczać mimo trudności.
W astrologii symbolizują go znaki ziemskie – Byki, Panny i Koziorożce. Zawsze są zajęte, pracują, zajmują się domem i wszystkim, co ma przynieść pieniądze. Dbają o swoje kobiety i dzieci, traktując je często jak trofea. Ich ciemną stroną jest materializm.
Kochanek– uwielbia sztukę i ludzi, uzależnia się! Wodny!
Jasna strona
To najbardziej namiętny i zmysłowy ze wszystkich męskich archetypów. Jest ponadprzeciętnie wrażliwy na różne rzeczy, ludzi i energie, jakie go otaczają, odbiera je wyjątkowo silnie wszystkimi swoimi zmysłami. Dzięki dobrze rozwiniętej intuicji potrafi czytać ludzi, w całym ciele czuje ich emocje, więc ma naturalne warunki, by odczuwać głęboką empatię i współczucie.
Dotyk i kontakt fizyczny są dla niego ogromnie ważne. Pragnie jak najpełniej doświadczać świata i tak właśnie jest – wszelkie uczucia i emocje (np. radość, miłość, żal, cierpienie, smutek, samotność, złość) odczuwa dużo silniej niż inni. Potrafi kochać szczerze i głęboko. Kochanek jest urodzonym artystą, dlatego często zostaje aktorem, muzykiem, pisarzem, malarzem – kimś, kto tworzy.
Jeśli jednak nie angażuje się całym swoim życiem w sztukę, to wszędzie, gdzie pracuje, wyróżnia się kreatywnością i niezwykłą wyobraźnią. Uwielbia rzeczy, które sycą jego zmysły: dobre jedzenie, znakomite wina lub cygara, kolekcje sztuki, klasyczne modele samochodów.
Ciemna strona
Wiąże się z uzależnieniami, np. od jedzenia, alkoholu, seriali. Ze wszystkim tym, co pomoże mu czuć się dobrze, gdy on sam w środku czuje się źle. Na swoje uzależnienia-przyjemności potrafi też wydać wszystkie pieniądze. Będąc tak słabym i bezwolnym, przestaje już trzymać ster swojego życia i kontrolować przeznaczenie. W zamian pozwala, by nurt życia unosił go w nieznanym kierunku.
Jego największa siła – wrażliwość – w ciemnej stronie kochanka może stać się jego ogromną słabością, sprawiając, że nie stoi on już twardo na ziemi, a jego równowaga emocjonalna i energetyczna jest mocno zaburzona. Czuje się wtedy ofiarą tego, co przynosi mu życie, jest zagubiony w swoich emocjach.
Nieustannie poszukuje czegoś, co dopełni jego życie i co pozwoli mu czuć się spełnionym – ale tego nie znajduje. Właściwie to nawet nie wie, czego ma szukać, więc jego wysiłek idzie na marne, a nadzieje są zawiedzione. Poczucie pustki i zagubienia może doprowadzić go do wyłączenia emocji, a to pozbawia go witalności i energii do życia, nierzadko kończąc się depresją.
Jak stać się Kochankiem?
Skupić się na swoim życiu miłosnym, pielęgnować je i swoje uczucia, rozniecić w sobie i partnerce dawny żar i nieustannie grzać się w jego cieple. Pozwolić sobie na głębokie odczuwanie wszelkich emocji i chłonięcie świata zmysłami, doświadczanie go na wszelkie sposoby, życie i cieszenie się chwilą. Doceniać i celebrować wspaniałe rzeczy i przyjemności życia, przytulić swojego wewnętrznego hedonistę. Znaleźć sobie pasjonujące, kreatywne hobby.
W astrologii symbolizują go znaki wodne – Raki, Skorpiony i Ryby – które odbierają świat emocjami i uczuciami, mają wyostrzoną intuicję i potężną świadomość. Czasami czują za bardzo, a za mało działają. Oczekują, że inni będą za nich wykonywać zadania albo słuchać o ich emocjach…
współpraca: Paulina Zakrzewska
fot: Kiselev Andrey Valerevich/shutterstock