Recepta na udany związek - 8 zasad
Do szczęścia we dwoje nie trzeba wiele – jedynie uświadomienia sobie i rozumienia praw, jakie rządzą relacją. Opierają się one wyłącznie na tym, czego oczekujemy, że otrzymamy od partnera i co możemy sami mu ofiarować. Musi tu działać wzajemność, dzięki niej nie tworzą się luki, w które zwykle wkrada się czyjeś rozczarowanie, pretensje, niezadowolenie… Oto 8 zasad udanego związku.
Prawo do uwagi
Wydaje się niepozorne, ale pozwala czuć się kochanym. Każdy z nas potrzebuje, by najbliższa i ukochana osoba pamiętała o naszych przyzwyczajeniach, upodobaniach, lękach, przemyśleniach, by interesowała się naszym życiem. Ta uwaga musi być obustronna!
Prawo do rozwiązywania problemów
Ignorowanie konfliktów, nieporozumień i problemów sprawia, że z czasem narasta ich coraz więcej do momentu, aż staną się lawiną, której nie da się zatrzymać. Wykryty problem najlepiej od razu wspólnie przegadać, wyjaśnić i rozwiązać, zawsze starając się być obiektywnym.
Prawo podziału obowiązków
Zapobiega poczuciu bycia wykorzystywanym. Możemy dzielić te same obowiązki lub robić zupełnie różne rzeczy, ale sprawiedliwie wspólnie podzielone.
Prawo uczciwości w sypialni
To szczere dzielenie się pragnieniami, upodobaniami i oczekiwaniami w seksualnej sferze związku. Dzięki temu każdy z partnerów będzie czerpał satysfakcję z tej części wspólnego życia, nie będzie rozczarowań, które często kończą relacje.
Prawo do uczucia
Będąc w związku, potrzebujemy czuć się kochani. Gdy opadnie początkowe zauroczenie i namiętność, u ludzi dopasowanych pojawi się trwalsze uczucie, które jest w stanie przetrwać codzienność i jej problemy. O uczuciach warto rozmawiać, by wiedzieć, jak to wygląda z punktu widzenia partnera, czy kochamy równie mocno.
Prawo do wątpliwości
Łączy się ono z wybaczaniem, pozwalaniem sobie i partnerowi na bycie niedoskonałym i popełnianie błędów. Każdy powinien czuć się bezpiecznie w wyrażaniu siebie, nie obawiać się potknięć i związanego z nimi braku zrozumienia. Takie sytuacje trzeba wyjaśniać sprawiedliwie: nie podobało mi się, co zrobiłeś, wiem, że nie jesteś idealny, ale ja też popełniam błędy. Całą sytuację powinny zamknąć przeprosiny i zadośćuczynienie.
Prawo do wdzięczności
Wdzięczność to jedno z najbardziej uzdrawiających uczuć, a w związku jest bardzo silnym spoiwem. Warto dziękować sobie nawzajem i wyrażać wdzięczność za małe i duże rzeczy – to wzmacnia więź i miłość.
Prawo do samotności i wolności
Warto uznać prawo każdego z nas do czasu i miejsca tylko dla siebie, prawo do wyborów i decyzji. Bycie przez jakiś czas w innym gronie lub samemu ze sobą i swoimi myślami jest zdrowe nie tylko dla psychiki, ale i związku. Umysł się regeneruje, a dwoje ludzi po takiej przerwie ma szansę spojrzeć na siebie na nowo.