Chcesz poznać magię lipcowych ziół? W tym artykule:
- macierzanka – na gardło i lęki przed nieznanym
- lipa – lepka od miłości, przegoni koszmary nocne
- jałowiec – na wampiry i kłótnie rodzinne
- kozieradka – pobudzi żołądek i energię pieniądza!
- świetlik – ukoisz zmęczone oczy i zobaczysz aurę
Macierzanka – na gardło i lęki przed nieznanym
Te drobne fioletowe kwiatuszki mają dar kojenia bolącego gardła i duszy, która pogrąża się w chaosie i niemocy. Na spacerze zbierz 5–7 gałązek, a potem w domu zaparz je w litrze wody. Wlej napar do wanny z wodą, w której weźmiesz kąpiel, zanurz się w wodzie i pomyśl o tym, czego się najbardziej boisz. Wypowiedz na głos swoje lęki, a potem obmyj całe ciało. Macierzanka wyciągnie strachy i oczyści skórę z toksyn, wygładzi ją.
Kilka listków macierzanki dodanych do czarnej herbaty podziała na twoje gardło, które może być osłabione i suche od klimatyzacji albo ciągłego tłumaczenia innym, co mają robić. Napar odświeża oddech i dba o zdrowie zębów.
Lipa – lepka od miłości, przegoni koszmary nocne
Od niej wzięła się nazwa miesiąca, w którym kwitnie i w którym ma najsilniejszą energię. Drzewo to uważane było za święte. Wierzono, że nigdy nie uderzy w nie piorun, dlatego sadzano je przy domach i kapliczkach. Słowianie wierzyli, że jest drzewem miłości i płodności. Pod lipami dary składały bezpłodne kobiety i gospodarze, by sierpniowe zbiory były urodzajne i zapewniły dostatek żywności na kolejną zimę.
Lipy kwitną na przełomie czerwca i lipca. Pachną mocno i wieczorami rozsiewają słodko-lepki aromat, który nastraja romantycznie i sprawia, że lipcowe randki są wyjątkowo namiętne. W aromaterapii zapach lipy pomaga uspokoić nadpobudliwe dzieci i uwolnić od stresu starszych. Herbatki z lipy polecane są na przeziębienia, zatrzymują wodę w organizmie. Olejki i świece lipowe odświeżają powietrze, neutralizują zapach kurzu i detergentów po sprzątaniu.
Podczas spaceru sięgnij po kwiaty lipy i ususz je, a potem włóż do powłoczki z poduszką, na której śpisz. Uwolnisz się od koszmarów i odzyskasz pewność siebie, zaczniesz chodzić w miejsca, których się bałaś i spotkasz kogoś wyjątkowego, z kim stworzysz dom.
Rozjaśniająca płukanka do włosów: 4 garście kwiatów lipy zalej 500 ml wrzątku, dodaj sok z cytryny i łyżkę olejku z wit. E. Wymieszaj, przestudź. Po umyciu włosów przepłucz je tym naparem i zostaw do wyschnięcia. Powtarzaj co 4–5 dni w czasie kwitnienia lipy.
Jałowiec – na wampiry i kłótnie rodzinne
Te małe kuleczki chroniły przed czortami i czarownicami, które kradły mleko i jajka. Dodaje się je do jesiennych i zimowych bigosów, ale latem służą do łagodzenia emocji podczas rodzinnych rozmów. Ułożone gdzieś w kuchni (dawniej blisko pieca), pomagają się wyciszyć i porozmawiać szczerze na trudne tematy. Jeśli w pracy kłócisz się z koleżankami, kuleczki jałowca zostaw w szufladzie biurka a zobaczysz, że po sprzeczkach i złośliwościach nie zostanie ślad.
Nalewka na niestrawność i infekcje: szklankę owoców jałowca rozgnieć w moździerzu i wsyp do słoja. Dodaj kilka goździków, 3 łyżki miodu oraz startą skórkę z cytryny. Zalej alkoholem i odstaw na 2 tygodnie, potem przecedź, wlej do butelek i odstaw na jesień i zimę.