Nie musisz jednak diametralnie zmieniać swoich codziennych nawyków, przechodzić na radykalny wegetarianizm lub używać wyłącznie szarego mydła, żeby zmniejszyć rachunki i także w rezultacie wspomóc proces regeneracji Matki Ziemi. Nie ma co ukrywać… gdybyśmy jutro jako ludzkość mieli opuścić tę planetę, trudno byłoby z czystym sumieniem rzec, że zostawiamy ją w stanie porządku i harmonii. Dlatego, mimo że nie zmienisz całego świata, możesz zmienić swoje podejście i bez narzucania swoich pomysłów innym, ale jedynie pokazując, jak żyjesz. Może znajdzie się ktoś, kto zacznie cię naśladować? Argument finansowy może okazać się przekonujący!
Jak oszczędzać pieniądze pracując z domu ?
1. Wyciągnij wtyczkę z kontaktu. Wyłączenie komputera lub telewizora de facto niewiele daje, jeśli na całą noc i tak zostanie podłączony do prądu. Zwłaszcza teraz, gdy pracując w domu, zapewne masz podpięty do prądu komputer stacjonarny, który ssie 3-4 razy więcej energii niż malutki laptop. A być może jeszcze partner pracuje, a dzieci mają swoje lekcje przez Internet. Kontroluj czas, ile pracujecie i na jak długo macie włączone komputery.
2. Czy kiedy myjesz naczynia lub ręce, woda musi lać się ciurkiem? Następnym razem, kiedy pozwolisz wodzie płynąć, użyj jej tylko tyle, ile to niezbędne. Naucz się zakręcać wodę, mydlić ręce i dopiero odkręcać kurek. A gdy myjesz warzywa, owoce albo opłukujesz zioła z balkonu, albo ryż przed gotowaniem, zostaw tę wodę do roślin. Zbieraj ją do butelki i podlewaj trawnik czy doniczki na balkonie.
3. Zamień samochód na rower lub hulajnogę. Oprócz środowiska będzie Ci za to wdzięczne Twoje ciało. Podjechanie do sklepu zajmie dosłownie chwilę!
4. Zamiast kupować kolejny notes, zastanów się, czy części swoich notatek i dokumentów nie da się umieścić w chmurze. Zaprzyjaźnij się ze skanerem, może także czytnikiem do książek, szanuj papier. (I drzewa!). Przestań także zamawiać papierowe rachunki, a wybieraj opcję przesyłki na mejla.
5. Stopniowo ogranicz ilość mięsa, które jesz. Nie musisz od razu mianować się wegeczłowiekiem i żywić samym tofu, ale weź pod uwagę, że większość zapotrzebowania na białko możesz zastąpić tym odroślinnym – strączkami, kaszami, płatkami, pieczarkami.
6. Zadaj sobie pytanie „Co robią moje pieniądze, kiedy nie patrzę” – upewnij się, że bank, który przechowuje Twoje pieniądze na koncie emerytalnym lub oszczędnościowym, inwestuje w cele godne społecznie odpowiedzialne.
7. Zaparzając kawę albo herbatę (najlepiej fusiaste, a nie w torebkach ani w plastikowych kapsułkach), staraj się nie zapominać, że wstawiłaś wodę i ona potem stygnie… Nie wychodź z kuchni, dopóki nie skończysz szykować sobie gorącego napoju. Fusy możesz wykorzystać w pielęgnacji ogrodu albo urody. Na piling z fusów kawy wystarczą fusy z 3-4 zaparzeń, dodaj 4 łyżki oliwy, 2 łyżeczki grubej soli albo cukru, wymieszaną papką wyszoruj ciało, a przekonasz się, jakie może być gładkie. Fusy z herbaty są świetne na okład na oczy, włóż je między dwa waciki albo w bandaż i nałóż na zamknięte powieki. Okład trzymaj kwadrans, w tym czasie Twoje oczy odpoczną, a z powiek zejdzie opuchlizna.
8. Jeśli idziesz do kawiarni, zabierz swój kubek. Większość sieciówek i prywatnych lokali daje wtedy zniżki na kawę (nawet 15 proc.!)
9. Napraw, nie wyrzucaj. Nasze babcie cerowały, co popadnie, Ty też możesz! Recykling czy upcykling? Pierwszy to wykorzystanie odpadów do ponownego użycia, a drugi to tworzenie różnych przedmiotów domowych z tego, co miało znaleźć się na śmietniku.
10. Gdy jak teraz jesteś w domu, możesz mądrzej wyrzucać odpadki – niektóre, jak skorupki z orzechów albo skórki od bananów, pomogą ci zadbać o rośliny domowe.
11. Pierz ciuchy, dopiero gdy w pralce uzbiera się cały wkład. Ubrania pierz odwrócone na lewą stronę, wtedy wytrzymają dłużej i tak szybko nie wypłowieje.
12. Kupuj dobrej jakości jedzenie i najlepiej takie, które rośnie w naszym kraju. Znane na świecie superfoods mają swoje polskie odpowiedniki: quinoa – kasza jaglana, chia – siemię lniane, żurawina zamiast jagód goji.
13. Nie odkurzaj na pełnej mocy odkurzacza. To właśnie to urządzenie ciągnie najwięcej prądu.
Domowe odpadki wykorzystaj ekologicznie
SKÓRKI od BANANA na mszyce
Mszyce traktują ogrody jak otwarty bar... Te owady potrafią naprawdę dokuczyć roślinom. Ale odstraszą je... skórki od banana! Wystarczy posiekać je nożem i powciskać w ziemię tuż przy zainfekowanych roślinach, a uciekną.
SKORUPKI JAJ na ślimaki
Pokrusz skorupki po jajkach i posyp nimi ziemię, a po ślimakach i sówkowatych nie zostanie… śliski ślad. Dodatkowo skorupki dadzą podłożu wapń.
FUSY z KAWY na lepszą jakość ziemi
Wysypuj je regularnie w miejscach, w których nie chcą rosnąć rośliny. Fusy mają fosfor, potas i magnez, podnoszą jednak stopień kwasowości, więc nie wysypuj ich w pobliżu azalii albo hortensji.
ŁUPINY ORZECHÓW – jako spulchniacz
Skorupki orzeszków ziemnych oraz pistacji są dobrym dodatkiem do ziemi, bo ją wspaniale spulchniają. Pamiętaj, by przed wyrzuceniem ich do ziemi obmyć je z soli, która może szkodzić roślinom. UWAGA: Skorupki z orzechów włoskich są toksyczne!!!
tekst: Julia Podczerwińska, PZ
foto: shutterstock