Palma za świętym obrazem dla ochrony
Zgodnie z tradycją ludową, poświęconej palmy używano jako kropidła, którym święcono chatę, obejście i zwierzęta domowe. Bydłu dawano do jedzenia bazie z palmy, a dzieciom kiedy bolało je gardło. Potem palmę dzielono na kawałki i wkładano do kurnika lub do wnętrza uli, żeby natura sprzyjała człowiekowi i obdarowywała go hojnie. Często na wsiach można było zobaczyć palmę za świętym obrazem – miała chronić dom przed pożarem lub rażeniem piorunem.
Palma kurpiowska, góralska i wileńska
Polska słynie z kurpiowskich palm – najwyższych na świecie. Można je podziwiać w miejscowości Łyse, gdzie od lat 60. odbywa się konkurs na najpiękniejszą palmę. Tradycyjna palma kurpiowska powstaje z pnia małego drzewka – jodły lub świerku, który oplatany jest widłakiem, porostem czy liśćmi borówki. Do tego dodawane są papierowe lub suszone kwiaty i paski bibuły. Czub palmy powinien być zielony i rozwidlony. Palma góralska to pęk wierzbowych witek, tzw. bazi albo leszczynowych lub wiklinowych, ozdobionych kolorowymi wstążkami, jej czubek był wierzbowy. Wileńska palma wielkanocna składa się z suszonych kwiatów lub ozdobnych traw, które możesz zebrać.
Z czego wykonać swoją palemkę?
Użyj rzeczy, które masz w domu: sztuczne kwiaty, biały papier do kanapek lub stare wstążeczki od kwiatów, kolorowe opakowania – będą na kwiaty. Jeśli nie masz w domu suszek (czyli zasuszonych kwiatków), możesz je kupić. Do palmy nada się zatrwian – roślina o fioletowych kwiatkach, ale też gałązki wrzosu, żółte kocanki, szarłat i suszone trawy, kłosy pszenicy. Do tego w kwiaciarni możesz zaopatrzyć się kilka gałązek bukszpanu, atłasowe kolorowe wstążki w kilku kolorach: mocny róż, czerwień, błękit i zielony. Jeszcze cienki drucik miedziany lub kordonek lub cienki sznureczek, klej i bibuła.
Jak ją zrobić?
Bazą palmy w stylu kurpiowskim lub góralskim będzie patyk o długości 30 cm – nada się do tego leszczyna albo grubsza gałązka brzozy. Montowanie zacznij od czubka: garść traw, witek wierzbowych. Każdą kolejną warstwę przymocuj sznurkiem lub drucikiem. Bukszpan, sztuczne kwiaty, suszki. Elementy możesz przeplatać rytmicznie albo zrobić je na kolorowo. Do tego elementy z bibuły. Całość zakończ atłasową wstążeczką, która ukryje łodyżki i patyk. Na koniec przyozdób czubek kilkoma kolorowymi wstążkami – zwiąż kokardy, końcówki powinny być długie.