Słowianie czcili swojego boga Jaryłę
W czasie słowiańskich obrzędów, które przekształciły się w Święta Wielkanocne, celebrowało się ustąpienie starego boga, i nadejścia nowego. Obchodzono je w dniach 23-27 kwietnia. Jaryła przedstawiany był jako młody jeździec na koniu, który trzyma głowę starego boga. Jego atrybutami były: palma, złote jajo, ale też wierzba, wieniec z kaczeńca, a ze zwierząt biała krowa, biała kura i mucha. Palma przejęta została przez tradycję chrześcijańską i dekoruje Niedzielę Palmową.
Jajko, palma, zając
Jajko to główny i najważniejszy symbol Wielkanocy. Odnosi się do odrodzenia, nowego życia, a przede wszystkim zmartwychwstania Chrystusa. Trudno uwierzyć, że Mesjasz dosłownie wstał z martwych. Bardziej prawdopodobne jest to, że pokonał śmierć, zamieniając swoje cierpienie w miłość. Dlatego jest symbolem Miłosierdzia.
Zobacz także: Skąd w symbolice Wielkanocy wzięły się jajka?
Zajączek to król płodności. Zwierzątko łączy się przez to również z odrodzeniem i z Chrystusem, zwłaszcza ten biały. Ma też przyciągnąć do naszego życia wszelką obfitość. Niesie przekaz radości i lekkości, na które powinno być miejsce w czasie świętowania Wielkanocy.
Baranek z masła to symbol dobrobytu, ale też wspólnoty chrześcijańskiej. Niesie idee pokoju, pojednania i wzajemnego wsparcia, które opłaci się bardziej niż rywalizacja i dążenie do celu po trupach. Baranek może też reprezentować łagodność, a w skrajnych przypadkach uległość. Wkładając go do wielkanocnego koszyczka, poproś o większą uważność na potrzeby innych i ochronę przed uleganiom wpływom.
Sól to pradawna ochrona przed złem i życiodajny minerał. Włóż jej więcej do koszyczka, żeby potem móc jej używać do energetycznego oczyszczania siebie lub swoich bliskich.
Zobacz także: Maluj pisanki na szczęście!
Rytualna pisanka dziś
Potrzebujesz: starej pończochy lub rajstop, zielonych listków (natkę pietruszki, źdźbło trawy, kończynę), łupiny od cebuli, jajek. Umyj jajka. Potnij pończochę na takie kawałki, żeby zmieściło się w nich jajko. Zwiąż z jednej strony. Włóż jajko, potem delikatnie umieść między pończochą, a skorupką wybrany listek lub kilka ułożonych we wzorek. Zawiąż nitką. Włóż całość w łupiny cebuli, zalej wodą. Gotuj na wolnym ogniu, ok 7 min. od pierwszego bąbla. Zostaw w cebulowej wodzie do wystygnięcia. Wyjmij z pończochy. Dla lepszego efektu natrzyj swoje pisanki olejem.
Zobacz także: Słowiańskie odrodzenie z amuletem Jaryły.
Pamiętaj! Zjedz je albo podaruj je komuś bliskiemu. Twoje pisanki mają specjalną moc, a kolor cebuli to siła Matki Ziemi, którą doda ci energii na cały rok!
MM
fot.shutterstock