Kiedy jest przesilenie zimowe?
Celebruje się je z 21 na 22 grudnia w czasie najdłuższej i najciemniejszej nocy w roku. Wtedy właśnie wypada sabat Yule. Jego obchody historycznie łączą się z obrzędami ludów germańskich i obchodami dzikich łowów oraz ich patronem – bogiem Odynem. Tradycja chrześcijańska miesza się z pogańską, dlatego w krajach nordyckich i w Estonii do dziś tak nazywa się święta Bożego Narodzenia.
Z końcem przesilenia zimowego - czyli najdłuższej nocy w roku nadchodzi miłość i pokój. Powitajmy powracające Słońce z nadzieją i radością. Oby nigdy nam go nie zabrakło.
W przesilenie zimowe wypędź zło!
Przed kolacją okadź cały dom rozmarynem lub wawrzynem. Obejdź mieszkanie z dymiącą gałązką ziół, zaczynając od kuchni, a kończąc na przedpokoju. Nie zapomnij okadzić wszystkich kątów (dosłownie) – to wymiecie z nich całą negatywną energię, która nagromadziła się tam w ciągu ostatniego roku.
Bóstwa sabatu Yule
Kriss Kringle - pogański bóg święta Yule, utożsamiany z duchem okresu świąt Bożego Narodzenia. To inaczej św. Mikołaj.
Lucina (Ejlejtyja) - rzymska bogini płodności kobiecość i księżycowego misterium, symbolizuje narodziny światła, nowego roku i nowej nadziei.
Frey - nordycki bóg obfitości, pan pokoju i dobrobytu.
Attis - to frygijski bóg urodzaju.
Dionizos - grecki bóg wina, bez niego nie obejdzie się żadne świętowanie.
Rytuał trzech świec w przesilenie zimowe.
Ten rytuał przyciągnie do Twojego życia pomyślność, pasję i szczęście! Weź trzy podłużne świece: białą – to boska moc sprawcza, czerwoną, która reprezentuje skuteczność działania w świecie materii i zieloną symbolizującą wszelkie szczęście.
UWAGA! Świeca powinna być kolorowa również w środku, a nie tylko oblana kolorem. Na jednej kartce zapisz trzy życzenia. Złóż kartkę, zaginając do środka jej 4 rogi. Zapieczętuj ją woskiem z trzech świec. List przechowuj przez rok w ukryciu, np. w szufladzie przy łóżku lub w szafce z talerzami. W czasie kolejnego Sabatu Yule spal kopertę do cna, a popiół spłucz wodą.
Co zjeść w przesilenie zimowe?
Pieczonego indyka! Zamiast całego ptaka, który może być wielki, soczysty udziec. Zapraw kawałek mięsa czosnkiem, solą i pieprzem i upiecz zawinięty w folię aluminiową lub w rękawie. Dzięki temu mięso będzie miękkie. Ciasto o owocami: bułeczki drożdżowe z powidłami lub konfiturą wiśniową albo strucel jabłkowy. Do picia grzane piwo z ubitym żółtkiem jajka: wlej do naczynia 250 ml piwa, podgrzewaj na małym ogniu, dodaj cynamon, goździki. Zrób kogel-mogel z jednego żółtka i dolej go do piwa. Nie zagotuj! Smacznego!
Udekoruj stół, a w przesilenie zimowe będzie się działa magia.
Dobrze, jeśli w dekoracji stołu znajdą się trzy kolory sabatu Yule: biały, czerwony i zielony. Czerwone lub zielone mogą być świece i serwetki. Postaw na biały, klasyczny obrus, doda odświętnego charakteru całości. Świeczniki udekoruj drobnymi minerałami. Surowy rubin – przyniesie energię uziemienia, a z nią dobrobyt i wszelką pomyślność. Kocie oko – zamruga do Ciebie energią Księżyca, która pomoże spełniać najśmielsze marzenia. Dobry będzie też piryt – którego bryłki przypominają złoto, więc przyciągną do Ciebie duże pieniądze. Przyda się też zieleń gałązek sosnowych. Zielone to zawsze dobry omen dla Ciebie.
MW
fot.shutterstock