Słowiańskie amulety - czym są?
Czym są talizmany? To biżuteria i ozdoby o magicznej sile ochronnej, nazwanej magią bierną. Te tworzone bezpośrednio z myślą o magicznym działaniu nazywamy amuletami albo talizmanami. Wśród adeptów magii i znawców ezoteryki trwają dyskusje, czy te słowa oznaczają to samo i czy można je stosować zamiennie, czy też amulety mają nas chronić przed złem, a talizmany mają przyciągać szczęście. My, jako Słowianie, możemy przeciąć ten węzeł gordyjski, gdyż mamy swoją własną nazwę: NAWĘZY.
Dla naszych przodków nawęzami mogły być: kły zwierząt, muszle (głównie morskich ślimaków), kamienie (tu szczególną łaską cieszyły się płaskie kamienie z naturalną dziurką), które nawleczone na rzemyk albo sznurek noszono jako ozdobę i dla zapewnienia sobie ochrony bądź pomyślności. Takie wisiorki były sprawą bardzo osobistą i choć oczywiście istniały przedmioty bardziej pożądane, to nie było sztywnych reguł mówiących, że noszenie na szyi pióra sowy zapewni to, a kość jelenia tamto… Wszystko zależało od intencji i siły wiary w tę intencję, jaką pokładał w swojej nawęzie jej właściciel.
Nie wszystkie noszono na sznurkach. Często przybierały one również postać niedużych lnianych woreczków wszytych w kapoty, bieliznę, kamizelki lub przytroczonych do pasa. Stosowano je, kiedy nawęza była malutka lub nieforemna i nie dało się jej łatwo zawiesić na rzemyku, albo kiedy nawęza – niczym zaklęcie – składała się z wielu składników.
Stwórz nawęzę - swój amulet słowiański
Choć nie ma określonych reguł, co może, a co nie może zostać twoją nawęzą, logiczne jest, że nie stworzysz jej z byle czego i byle jak. Im bardziej naturalny i lokalny jest dany składnik, tym lepiej. Miej więc oczy szeroko otwarte na spacerach albo w swoim ogródku! Jeśli chcesz zrobić nawęzę z wyjątkowego przedmiotu, który znalazłeś, i np. nosić ją później na szyi, przed nawleczeniem jej na rzemyk/łańcuszek oczyść znalezisko.
W tym celu włóż przedmiot do płynącej wody (najlepiej strumienia lub rzeki, w ostateczności pod kran z wodą albo pozostaw na parapecie w noc pełni Księżyca (najbliższa 19.12). Następnie zapal białą świecę i przesuwając przedmiot nad jej płomieniem, nadaj mu nowe, tobie tylko znane, znaczenie. Najlepszym czasem na tworzenie nawęz jest okres rosnącego Księżyca, wtedy najlepiej doładowujemy przedmioty magicznymi właściwościami.
Do stworzenia nawęzy-sakiewki będzie ci potrzebny lniany woreczek lub kawałek lnianego materiału. Najlepszy będzie w kolorze czerwonym (możesz użyć buraków lub innego naturalnego barwnika, jeśli chcesz samodzielnie zabarwić materiał).