Czym jest świadome oddychanie?
Bez wody możemy przeżyć 3 dni, a bez powietrza zaledwie 3 minuty! Oddech jest podstawą życia, jest też sekretem długowieczności i piękna. Gdy dobrze, czyli głęboko i spokojnie oddychamy, dotlenia się każda komórka ciała. Wtedy całe ciało jest oczyszczone z toksyn i nasycone tlenem. Na co dzień nie myślimy o tym, jak ważny jest oddech, a mamy przecież na niego wpływ w każdej chwili! Można odmienić siebie, świadomie oddychając, bo wtedy zaczynamy się wyciszać i skupiać na byciu „tu i teraz”.
Płytki oddech jest pierwszą oznaką kłopotów z psychiką, może zwiastować wiele problemów emocjonalnych – świadczy o wielkim stresie albo życiu w strachu przed kimś lub przed czymś. Regularne praktykowanie długich oddechów, znane z jogi, nazwane jest pranajaną. Z każdym głębokim oddechem wdychamy pranę – czyli energię życiową, a z wydechem wyrzucamy to, co truje, szkodzi i nie pozwala cieszyć się życiem (a są to lęki, frustracje, żale).
Co daje prawidłowy oddech?
- Natychmiastowe wyciszenie złych emocji i obniżenie ciśnienia krwi
- Dodanie sobie energii i skupienie rozbieganych myśli
- Oczyszczenie organizmu, zwłaszcza płuc, dotlenienie
- Upiększenie skóry i rozjaśnienie oczu
- Zwiększenie odporności
- Zimą rozgrzewanie ciała, latem – jego chłodzenie
Trzy ćwiczenia na świadome oddychanie
Oddech przeponowy
Spowolni bicie serca i rozluźni kark. Usiądź na brzegu krzesła, wyprostuj plecy, stopy ustaw równolegle, dłonie oprzyj na kolanach. Zamknij oczy, rozluźnij się – całe ciało i buzię. Przy wdechu napnij brzuch jak balon, przy wydechu zmniejsz brzuch, lekko go wpychając do środka. Oddychaj tak, aby twój brzuch falował. Myśl o tym, co robisz. Powtórz 3–5 razy.
Oddech kwadratowy
Przyśpiesza trawienie i obniża ciśnienie. W tej technice wciąga się powietrze, zatrzymuje je, wypuszcza i znowu zatrzymuje – stąd nazwa „kwadrat oddechu”. Usiądź wygodnie, dłonie połóż na kolanach, kciuki złącz z palcami wskazującymi. Weź kilka swobodnych oddechów, a następnie przejdź do tych kwadratowych. Bierz wdech, licząc do 4, zatrzymaj oddech, wypuść powietrze i zatrzymaj się na sekundę. Powtórz 3–5 razy.
Oddech „blask czaszki”
Dotlenia i rozgrzewa. Usiądź wygodnie, weź spokojny oddech i poczuj rozszerzanie brzucha i klatki piersiowej. Wypuść powietrze, powtórz wdech i wydech. Weź kilka bardzo szybkich oddechów. Z każdym wydechem mocno wciągaj pępek do kręgosłupa. Wycisz ciało, powtórz oddechy jeszcze raz albo dwa.
Foto: Unsplash