Jak zadbać o skórę w upały? Oto sposoby!
Letnie miesiące bywają wyzwaniem dla organizmu, a zwłaszcza dla skóry. Przegrzewamy się i trudno bezpiecznie się ochłodzić, a kosmetyki pielęgnacyjne, które zwykle stosujemy, często nie dają oczekiwanych efektów – nadmierna potliwość skóry utrudnia wchłanianie kremów. Drogeryjne antyperspiranty blokują naturalne chłodzenie ciała, przesuszają skórę, a na dodatek są przepełnione chemicznymi składnikami, które mogą rozregulować cały organizm… Na szczęście natura jak zawsze przychodzi z pomocą!
Naturalne antyperspiranty
Antyperspiranty i dezodoranty często są przepełnione substancjami chemicznymi, które mogą być szkodliwe dla zdrowia: aluminium (badania pokazują jego związek z rakiem piersi i chorobą Alzheimera), parabeny, triclosan, sztuczne aromaty. Zaburzają one równowagę hormonalną organizmu, zwiększają ryzyko nowotworów i innych poważnych chorób. Na szczęście możemy skorzystać z naturalnych i bezpiecznych sposobów, by kontrolować pocenie:
Ałun
To bezwonny dezodorant w postaci kryształu. Występuje naturalnie (nawet w Polsce!), ale jest też wytwarzany w laboratoriach. Zmniejsza potliwość, działa antybakteryjnie i ściągająco, ale nie zostawia śladów na ubraniu. Jest bardzo wydajny – jeden kryształ wystarcza na kilka miesięcy. Przed użyciem należy zwilżyć go wodą.
Olej kokosowy
Ten sam, który często stosujemy w kuchni, do nawilżania włosów i skóry, działa również jak najlepszy dezodorant. Neutralizuje zapach potu, zabija bakterie i grzyby, goi stany zapalne, jest delikatny dla podrażnionej skóry.
Naturalne nawilżanie skóry - zrób sama te hydrolaty
W zależności od typu cery hydrolaty mogą zastąpić lub uzupełnić codzienną pielęgnację skóry. Łatwo się wchłaniają, nie zapychają porów i są łagodne nawet dla wrażliwej skóry. W gorące dni świetnie sprawdza się mgiełka z hydrolatów, którą możesz rozpylać na twarz, szyję i dekolt, co dodatkowo daje efekt odświeżający.
Hydrolat z czystka
Łagodzi i nawilża skórę alergiczną, delikatną i suchą; przy cerze trądzikowej działa antybakteryjnie i ściągająco, reguluje wydzielanie sebum; wygładza i napina skórę dojrzałą.
Weź: •2 łyżki suszonego czystka •1 łyżeczkę octu jabłkowego •przegotowaną wodę z kranu.
Czystek wraz z octem zalej wrzątkiem i przykryj, poczekaj pół godziny. Potem przecedź i ostudź, przelej do buteleczki. Przechowuj w lodówce 2–3 tygodnie.
Hydrolat z zielonej herbaty
Przy cerze tłustej i mieszanej zmniejsza przetłuszczanie się skóry, działa antybakteryjnie, ściągająco, rozjaśniająco.
Weź: •2 łyżki suszu zielonej herbaty (bez dodatków) •wodę destylowaną •kawiarkę
Dolną część kawiarki napełnij wodą, a w miejsce, gdzie wsypuje się kawę – wsyp zieloną herbatę. Podgrzewaj, aż płyn odparuje i znajdzie się w górnym pojemniku. Przecedź hydrolat, przelej go do buteleczki i trzymaj w lodówce przez tydzień.
Hydrolat różany
Nawilża, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, przynosi ulgę cerze suchej, dojrzałej i naczynkowej, działa przeciwzmarszczkowo. Olejki eteryczne w nim zawarte pozwalają oczyścić zatoki.
Weź: •5-6 garści płatków róży •wodę destylowaną •kawiarkę
Hydrolat różany przygotowuj tak samo jak ten z zielonej herbaty.