Nie od dziś wiadomo, że niezależnie od tego, jak bardzo nie przekładalibyśmy osobowości nad wygląd, to jednak zewnętrzna aparycja w jakiś sposób nas definiuje. Istnieje związek między naszym wyglądem a tym, jak jesteśmy postrzegani przez osoby z naszego otoczenia.
Czy ubranie ma znaczenie?
Żaden inny element wyglądu nie mówi o nas aż tyle, co ubranie. Jest to spowodowane tym, że tylko na nasz sposób ubierania mamy bezpośredni wpływ. Nie zmienimy przecież kształtu twarzy czy długości nóg. Ubranie wybieramy codziennie, więc w zależności od nastroju możemy decydować się na różne kreacje. Czasem czujemy się niepewnie i chcemy zniknąć w tłumie, więc przywdziewamy szare kolory. Innym razem chcemy zabłysnąć, podobać się innym, zwrócić na siebie uwagę - i wtedy decydujemy się na oryginalniejsze oraz bardziej ekstrawaganckie rozwiązania.
Nasz strój przesyła wiele komunikatów otoczeniu, między innymi o naszym nastroju, charakterze, poczuciu estetyki czy nawet statusie społecznym. Analizując wygląd drugiego człowieka, możemy próbować rozpoznać, jakie ma cechy charakteru. Poprzez kolory czy typ dobieranej biżuterii łatwo zgadnąć pewne szczególne cechy. Jeśli nosimy to, w czym czujemy się dobrze, to prezentujemy światu naszą osobowość. Odzież jest też pewnego rodzaju kreowaniem siebie. Czasem wymyślne stroje mogą być wyrazem niepewności - niektórzy próbują ukryć prawdziwych siebie za szokującymi ubraniami. Jeśli czujemy, że nasz styl z jakiegoś powodu nam nie odpowiada, warto wciąż poszukiwać siebie.
Być może dobrym pomysłem okaże się odwiedzenie galerii handlowej podczas trwania wyprzedaży. W ten sposób, bez przepłacania możemy dopasować stroje do naszego wnętrza. Na wyprzedaż ubrania możemy się też natknąć na stronach internetowych znanych marek. Warto stale przeszukiwać Internet, aby nie przegapić żadnej interesującej oferty.
O czym świadczy nasz styl? Ubrania a cechy charakteru
Luźne ubrania najczęściej są wyborem osób, które potrzebują w życiu wiele wolności. Są to ludzie nieznoszący ograniczeń, którzy potrzebują wiele przestrzeni. Nie znoszą zakazów i nakazów, a także nakładanej na nich presji. Przyczyny takiego stanu rzeczy można się doszukiwać w dzieciństwie. Być może rodzice byli bardzo rygorystyczni albo nadopiekuńczy. W dorosłym życiu taka osoba szuka więc swobody oraz żyje, próbując wyłamać się ze schematów i nie wikłać w skomplikowane sytuacje.
Przeciwieństwem będą osoby lubujące się w ubraniach obcisłych. Analogicznie do poprzednich, będą one szukały w życiu opieki. Są spragnione dotyku i czułości. Obcisłe ubrania przypominają drugą skórę. Takie osoby mogły mieć dzieciństwo pozbawione czułości. Zazwyczaj są drobiazgowe oraz dobrze zorganizowane, ponieważ w dzieciństwie robili wszystko, aby zasłużyć na pochwałę rodziców. Charakteryzuje je także ogromna pracowitość oraz kłopoty z okazywaniem uczuć.
Ubranie składające się z wielu warstw to domena ludzi nieufnych, lękających się okrucieństwa innych. Poprzez warstwy ubrania, oddzielają się oni od świata oraz izolują od innych. Bardzo ciężko zdobyć ich zaufanie oraz nawiązać kontakt, ponieważ najlepiej czują się w swoim własnym towarzystwie.
Noszenie uniformów sygnalizuje osobę, która próbuje upodobnić się do innych oraz zlać z tłem. Sztywne ubrania dają jej poczucie anonimowości, a co za tym idzie, bezpieczeństwa. Nie lubią mówić o sobie - wolą być częścią jakiejś grupy. Tacy ludzie działają wobec określonych schematów oraz nierzadko brakuje im indywidualności i własnego zdania.
Kolory i dodatki też mają znaczenie
Kolory, jakie wybieramy, również nie są przypadkowe. Lubiane przez nas barwy mogą być wyrazem nastrojów, a nawet tęsknoty i potrzeb psychicznych. Kolory często utożsamiane są z uczuciami. Mogą niezwykle subtelnie wyrażać przemijające emocje. W związku z tym, upodobania kolorystyczne często się zmieniają. Wpłynąć na to może nasz wiek oraz nagła zmiana sytuacji życiowej. Kobieta, która zakończyła swój związek, może na przykład nagle sięgnąć po kolor czerwony - reprezentuje on siłę oraz dzielność. Inne kolory mogą być powiązane z niżej wymienionymi cechami charakteru bądź upodobaniami.
- Kolor brązowy występuje w szafie osób czujących szczególny związek z naturą.
- Szary wskazuje na brak pewności siebie.
- Czarny to zarówno tajemniczość i wyrafinowanie, jak i smutek.
- Zielony zazwyczaj wybierają osoby poszukujące spokoju.
- Niebieski mówi o potrzebie dokonania czegoś istotnego.
Również w wyborze dodatków często kierujemy się kolorem. Jeśli lubimy złotą biżuterię, to prawdopodobnie jesteśmy estetami o dobrym smaku. A jeśli nasza biżuteria jest głównie srebrna, to charakteryzuje nas trzeźwe spojrzenie na świat.
Materiał Partnera