Urodę fluorytu docenili już starożytni Rzymianie, a Chińczycy do dziś wierzą, że kryształ stanowi ochronę przed złymi duchami. W artykule:
- Czy fluoryt i fluorescencja mają coś wspólnego
- Rodzaje, właściwości i zastosowanie fluorytu
- Właściwości lecznicze i magiczne Kamienia Geniuszy
- Fluoryt i czakra gardła
- Fluoryt i czakra trzeciego oka
- Fluoryt dla znaków zodiaku
- Jak oczyszczać fluoryt
- Kiedy warto mieć przy sobie fluoryt
Czy fluoryt i fluorescencja mają coś wspólnego
Fluoryt, minerał z grupy halogenków, jest związkiem fluoru, a konkretnie fluorkiem wapnia. Od niego pochodzi nazwa fluorescencja, czyli zjawisko emitowania światła w promieniach ultrafioletu. Tak dzieje się z kryształami fluorytu, wiele z nich pod lampą UV świeci na niebiesko. Występuje w postaci tworzących się naturalnie w skałach ośmiościennych kryształków, lecz jest dość kruchy – ma zaledwie 4 w skali Mohsa – i łatwo odłupuje się na krawędziach. Dlatego po niedługim czasie zmienia się w nieregularne bryłki.
Rodzaje, właściwości i zastosowanie fluorytu
Fluoryt występuje dość powszechnie na naszej planecie. Wydobywa się go m. in. w RPA, Meksyku, Mongolii. Stąd pochodzą największe i najpiękniejsze jego okazy. Duże złoża znajdują się w Chinach, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Można go znaleźć i w Polsce, np. w Sudetach, Górach Kaczawskich i Izerskich, jednak nasze rodzime złoża wykorzystywane są głównie w celach przemysłowych jako źródło fluoru, używanego m.in. w produkcji past do zębów.
Jego urodę i niezwykłe właściwości cenili już starożytni Rzymianie. To właśnie z języka łacińskiego pochodzi nazwa fluoryt – od „fluere”, czyli płynąć. Być może ze względu na dużą przezroczystość jego kryształów, a być może stąd, że jego obecność obniża temperaturę topnienia metali.
Fluoryty mogą być zupełnie bezbarwne, ale też,w zależności od domieszek innych pierwiastków, spotyka się zielone, niebieskie, żółte, różowe czy fioletowe. Unikalne okazy łączą więcej niż jeden kolor w formie wstęg, takie wielobarwne kryształy nazywa się fluorytem tęczowym.
Właściwości lecznicze i magiczne Kamienia Geniuszy
W litoterapii wymienia się liczne prozdrowotne właściwości fluorytu. Jako źródło fluoru wpływa przede wszystkim wzmacniająco na zęby i kości. Kąpiel w wodzie z kryształem fluorytu łagodzi bóle reumatyczne i te spowodowane zwyrodnieniami. Wzmacnia system nerwowy, płuca i wątrobę, reguluje procesy przemiany materii. Wspomaga leczenie nowotworów, szczególnie pomocny okazuje się w psychoterapii.
W Chinach od wieków zielony fluoryt wykorzystuje się jako zamiennik jadeitu. Chińczycy wierzą ponadto, że zielony fluoryt oczyszcza powietrze i warto dać go dzieciom, które idą do szkoły przed drogę pełną spalin. A położony w ogrodzie przyciągnie do niego motyle.
Żółty fluoryt redukuje niepewność, zazdrość wynikającą z braku wiary w siebie, pomaga też wszystkim, którzy nieustannie porównują się z innymi.
Fluoryt i czakra gardła
Ze względu na barwę każda z odmian rezonuje z inną czakrą, jednak najbardziej znane to fluoryt fioletowy i czysty (przezroczysty), dlatego najczęściej wiąże się ten kryształ z piątą czakrą – gardła oraz z szóstą – czakrą trzeciego oka.
Czakra gardła odpowiada za komunikację – zdobywanie i przekazywanie wiedzy. Z tego powodu poleca się go wszystkim, którzy uczą się, studiują, nauczają lub pracują słowem. Fluoryt pomaga skupić się i uporządkować myśli, zebrać rozproszone informacje, przekuć je na doskonałe pomysły, a w przypadku artystów – niezwykłe dzieła. Wzmacnia pracę mózgu – szczególnie połączenie miedzy obiema półkulami, co stymuluje kreatywność. Z tego powodu niektórzy nazywają go „kamieniem geniuszy”. Jego wpływ pozwala wyciszyć przeciążony umysł, dlatego doskonale nadaje się do medytacji.