Chcesz poznać charakter zodiakalnego Skorpiona? Oto, co mówi o niej astrologia ezoteryczna. W tym artykule:
- Jaki jest charakter zodiakalnego Skorpiona?
- Skorpion zagłębia się w mroki podświadomości
- Skorpion jest we władzy Marsa, powinien wybrać Plutona
- Herakles i hydra: alegoria walczącego Skorpiona
- Charakter Skorpiona w astrologii ezoterycznej
- Tranzytująca oś Węzłów Lunarnych (Skorpion - Byk ) chwieje całym światem
Sezon Skorpiona - czas późnej jesieni - przynosi obrazy rozpadu otaczającego nas świata. Piękno jesiennych kontrastów Wagi, znaku poprzedzającego Skorpiona, staje się powoli tylko wspomnieniem. Liście opadają na ziemię i właśnie tam, na leśnych ściółkach, czy przydomowych grządkach, materia ulega drastycznej przemianie. Siły witalne dosłownie schodzą "w podziemia" by odrodzić się wraz z nowym cyklem przyrody. Mgły, gęsto unoszące się nad pozornie obumierającą naturą, wydają się strzec przed nami tej największej ze wszystkich tajemnic: tajemnicy śmierci i odrodzenia.
Jaki jest charakter zodiakalnego Skorpiona?
Jest jednak pewna grupa, która zdaje się mieć specjalne pozwolenie na zerknięcie "za kulisy": grupa urodzonych "pod Skorpionią gwiazdą". Przyjście na świat w okresie, gdy natura staje oko w oko ze śmiercią wiąże się z wyjątkowym, acz bardzo trudnym przywilejem. Życie Skorpiona układa się tak, by odzwierciedlało proces przeobrażenia, jakiemu Matka Natura poddaje się w trakcie tych październikowo-listopadowych tygodni.
> Sprwdź: bransoletka z kamieniami dla Skorpiona!
Często oznacza to nieświadome przyciąganie i doświadczanie w życiu tzw. sytuacji granicznych, gdzie balansowanie na skraju przepaści staje się czynnikiem ostatecznej transformacji. Dla większości zodiakalnego zwierzyńca brzmi to wyjątkowo ekstremalnie, jednak Skorpionia dusza doskonale wie, że ścieżka do prawdziwego odrodzenia wiedzie przez wyjątkowo ekstremalne doliny. Dlaczego jednak ta intensywność doznań jest wyznacznikim każdej Skropionej drogi?
Skorpion zaglębia się w mroki swojej podświadomości
Tak jak co roku rozpadające się materia schodzi w podziemia, by moc przeobrazić się w fundamenty nowego życia, natura Skorpiona zawsze będzie popychać go do zagłębienia się w swój własny mrok, w swoją własna podświadomość. Jednak pomimo wyjątkowej umiejętności nurkowania na dużych głębokościach, niewielu jest Skropionych śmiałków, którzy świadomie zmierza się z własnymi głębinami. Ci wytrawni płetwonurkowie ludzkiej psychiki uwielbiają zanurzać się w tajemnicach innych ludzi, wyciągając ukryte, często niemiłe prawdy na powierzchnie niczym skarby z zatopionego okrętu. Są mistrzami w zaglądaniu za kurtynę prozy życia. W ten sposób schodzą do podziemi, ale czy własnych?
Paradoksalnie dla tak wytrawnego pływaka zapuszczenie się w swoje własne odmęty budzi strach. I nie ma się czemu dziwić, gdyż to właśnie tam, w czeluściach skorpioniej podświadomości gromadzone są pokłady tajemniczej wewnętrznej siły. Jest ona najbardziej rozpoznawalną wizytówką każdego Skorpiona, co wyraźnie widać w symbolice tego znaku w postaci małej strzałki skierowanej do góry.
Skorpion doskonale zdaje sobie sprawę, że dzięki swojej wewnętrznej mocy może przenosić góry, ale równie dobrze zginąć od jej wysokiego natężenia. Może jej użyć do totalnego zdominowania drugiego człowieka, ale również – w swojej, wyższej, plutonicznej odsłonie – do oczyszczenia go z bólu i cierpienia.
Spotkanie w oko w oko z tą transformującą siłą dla mało doświadczonego wojownika może skończyć się totalnym unicestwieniem. Dla wytrawnego z kolei doświadczeniem mistycznego odrodzenia. Osoby o silnym akcencie w Skorpionie, zwłaszcza posiadacze ascendentu w tym znaku, pragną stanąć do zwycięskiej walki. Walki ze swoim największym wrogiem: siłą własnych instynktów/popędów i własnym niezintegrowanym cieniem.
Skorpion pozostaje we władzy Marsa - powinien poddać się energii Plutona
W astrologii tradycyjnej, do niedawna to Mars zawiadywał każdym przejawem Skorpioniej energii. Jego dominujący i bezpośredni charakter bez wątpienia doskonale wpisuje się w dynamikę stereotypowego Skorpiona, dla którego każda nawet najmniejsza potyczka staje się polem walki.
Na tym niższym poziomie manifestacji, intuicyjna potrzeba konfrontacji z własnymi instynktami projektowana jest całkowicie na zewnątrz. Nieprzyjaciel czai się na każdym rogu, a gdy go nie ma, trzeba go po prostu wymyślić. W ten sposób pragnienie dominacji i kontroli nad wyimaginowanym przeciwnikiem, staje się paliwem napędzającym życie nieświadomego wojownika. Nieświadomego tego, iż oddając swoje życie w stery tych niskich popędów, on sam powoli staje się swoim własnym wrogiem. I tutaj w Skorpioniej ewolucji następuje przełom.
Mars w astrologii ezoterycznej reprezentuje tzw. warstwę emocjonalną /astralną której głębiny są – między innymi – siedzibą najniższych instynktów. Jest to sfera naszych najgłębszych pragnień, ale i najpotężniejszych strachów. To właśnie tam czają się demony!
Gdy Skorpion oddaje stery swego życia Marsowi, asertywny bóg wojny popycha go do ciągłego zaspokajania tych pragnień i obezwładniania drzemiących lęków. Tym samym wystawia go również na najważniejszy pojedynek, który toczy się w ciemnych otchłaniach Skorpionie podświadomości.To tu pałeczkę przejmuje Pluton, tajemniczy władca podziemia.
Pluton we współczesnej astrologii nosi zasłużona etykietę transformatora.Gdy przejmuj władzę nad Skorpionem, wojownik zmuszony jest do zanurzenia się w ciemności, gdyż właśnie tam – dokładnie tak jak w naturze – zachodzi proces największej transformacji.
Zazwyczaj przyjmuje on postać bardzo intensywnego okresu w życiu każdego Skorpiona, poprzedzonego przeciągającym się kryzysem. Nagła utrata emocjonalnego bezpieczeństwa, odejście bliskich, pasmo personalnych porażek, tzw. przysłowiowe sięgniecie dna staje się często jedyną formą, która zepchnie wojownika w jego własna przepaść. Tylko w jej mrokach ostateczne zwycięstwo staje się możliwe. To tam następuje odrodzenie.
Herakles i Hydra - mitologiczna alegoria walczącego Skorpiona
Z 12 kolektywnych archetypów ludzkości (znaków zodiaku) trzy można powiązać z konkretnymi postaciami. Jest to Chrystus, którego poświecenie jest wznacznikiem znak Ryb; Budda, którego droga do Oświecenia została nam wytyczona w Byku oraz Herkules, którego rola heroicznego wojownika jest ucieleśnieniem drogi Skorpiona do odrodzenia.
Całokształt życia herosa, łącznie z jego 12 słynnymi pracami, niesie ze sobą bardzo silny przekaz dla każdego Skorpiona. Jest jednak jeden pojedynek, którego ezoteryczny/ okultystyczny przekaz skierowany jest szczególnie do wszystkich Skorpionów. Jest to druga praca Heraklesa: zabicie hydry lernejskiej.
Zadanie polegało na zabiciu jednego z najstraszniejszych potworów, jakiego zrodziła ziemia: dziewięciogłowego węża, który zamieszkiwał rozległe bagna. Z początku bohater szukał potwora bez skutku, z trudem brodząc i zapadając się w stojących wodach. W końcu doszedł do wniosku, że musi go wywabić. Kilka ognistych strzałów z łuku wystarczyło, by potwór stanął do walki.
Ale gdy tylko Herkules odcinał mieczem jedną z potwornych głów, dwie kolejne wyrastały na jej miejsce. Przerażony zrozumiał, iż każdy atak dodawał szalejącemu potworowi siły. Będąc już na progu wyczerpania, bohater wpadł jednak na nowy pomysł. Odrzucił miecz i maczugę, padł na kolana przed Hydra, by po chwili chwycić ją i unieść gołymi rękami w góre, ponad linie jej bagnistego świata.
Okazało się, że potwór silny w ciemności, po dotyku promieni światła stracił swa moc. Wszystkie 9 głów, łącznie z jedną nieśmiertelną, bezwładnie opadło na ziemie.
Walka Heraklesa z Hydra jest doskonałym przedstawieniem natury wewnętrznego pojedynku, który musi stoczyć sam ze sobą każdy Skorpion, by odnieść zwycięstwo. Zwycięstwo nad swoimi strachami, pragnieniami, kompulsjami, czyli wszystkim tym, co uniemożliwia mu wzrost, co hamuje go na jego ścieżce.
Charakter Skorpiona w astrologii ezoterycznej
Symbolika bagna – czyli stojącej wody jest dla Skorpiona, stałego znaku wodnego, niezwykle dosłowna. Ilustruje tę emocjonalną warstwę naszej podświadomości (tzw. niższy plan astralny), którą odżywia wojowniczy Mars, poszukujący ciągłego zaspokojenia.