Tęcza symbolizuje jedność i magię
Dawne tradycje pogańskie przypisywały tęczy wiele mistycznych znaczeń. Miała ona swoje „echo” w świecie podziemnym. Oba połączone ze sobą łuki tworzyły koło zwane Jajem Świata, które budowało kosmiczną harmonię naszego świata materialnego i zaświatów. Symbolizując jedność, tęcza była połączeniem przeciwieństw, bo zawsze pojawia się, gdy w tym samym czasie pada deszcz i świeci słońce, a to sprzyjało czarom i magicznym przemianom.
Na przykład starosłowiańskie wierzenia mówiły, że kto pod nią przejdzie lub wypije wodę z tego miejsca, w którym ona wcześniej stała jednym ze swoich końców, ten zmieni... płeć.
Szczęśliwa siódemka
Tęcza tworzy się zawsze naprzeciwko słońca, dlatego że jest efektem rozszczepiania się jego światła w kroplach wody. Jej kolory to czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy – razem jest ich siedem… czyli jest wielobarwną szczęśliwą cyfrą!
W Irlandii bożek Leprechaun ukrywa swe pokaźne zasoby złota w ogromnym garnku na końcu tęczy, i choć nikt jeszcze nie zdołał znaleźć tego miejsca, już sam widok tęczy cieszy, przywodząc na myśl obietnicę bogactwa.
W chrześcijaństwie symbolizuje przymierze między człowiekiem a Bogiem, a jej kolory postrzega się jako zesłanie siedmiu darów Ducha: rozumu, inteligencji, rady, męstwa, wiedzy, prawości i bojaźni bożej. Czy posiadając boskie łaski i dary, nie można więc nazwać się szczęściarzem?
Wszystko się uda!
Dlatego gdy gdzieś idziesz, a na niebie zobaczysz tęczę, możesz mieć pewność, że wszystko się uda i nawet trudne sprawy pójdą jak z płatka. Pierwsza ujrzana w roku tęcza to wyjątkowa okazja, by pomyśleć lub wypowiedzieć swoje życzenie – przyjazne, boskie energie, które ze sobą niesie, pomogą ci je spełnić. Niech to niezwykłe zjawisko stanie się też częścią... twojego domu! Obrazki, poduszki, makramy, a nawet minineony z motywem tęczy, wprowadzą do niego wysokie wibracje radości i szczęścia.
tekst: Natalia Badowiec
fot: unsplash