Mapa Nieba 20-26.02.2017

21 lutego, wtorek: Merkury w trygonie do Jowisza, 22 lutego, środa: Mars w kwadraturze z Plutonem, 25 lutego, sobota: wejście Merkurego do znaku Ryb

Słońce26º02’ Koziorożca – 03º09’ Wodnika

Księżyc11º09’ Panny – 06º34’ Strzelca

Merkury02º18’ – 09º19’ Koziorożca

Wenus13º09’ – 19º54’ Ryb

Mars20º50’ – 26º05’ Ryb

Jowisz22º26’ – 22º49’ Wagi

Saturn23º01’ – 23º44’ Strzelca

Uran20º42’ – 20º49’ Barana

Neptun10º08’ – 10º20’ Ryb

Pluton17º27’ – 17º42’ Koziorożca

21 lutego, wtorek: Merkury w trygonie do Jowisza
 
Albert Einstein stworzył podstawy ogólnej teorii względności, nudząc się w pustym biurze patentowym w Bernie. Sir Isaac Newton odkrył prawo powszechnego ciążenia, gdy wylegiwał się pod jabłonią, patrząc na spadające na jego głowę jabłko. Na słynne prawo wyparcia cieczy ogłoszone legendarnym „Eureka!” Archimedes wpadł, gdy zażywał kąpieli w wannie. Dmitrij Mendelejew odkrył okresowość pierwiastków we śnie, w którym zobaczył piwnicę wypełnioną regularnymi półkami. 

Prawdziwie wielki proces twórczy nie bierze się z ciężkiej pracy, ale z pewnego rodzaju lekkości. Merkury i Jowisz w zgodnym tandemie dają umysłowi ten luz, by osiągnął wyżyny swoich możliwości. Każdy z nas jest potencjalnym wynalazcą. 

22 lutego, środa: Mars w kwadraturze z Plutonem 

Mars w Baranie walczy, jest agresywny. Ma moc, pasję, siłę. Podobnie dzieje się z nami. Czasem nachodzi nas ochota, by załatwić sprawy ostro. Zdecydowanie coś przeciąć. To może być dobre. Bo rzeczywiście w pewnych sytuacjach odwaga i determinacja są konieczne. Pluton jest wyższą oktawą Marsa, jego bardziej zaawansowaną wersją. Kiedy te dwie planety „kłócą się ze sobą”, jak w przypadku kwadratury Marsa z Plutonem, wojenne nastawienie zaczyna eskalować, nakręca się spirala napięcia.  

Tak naprawdę każdy z nas w pewnym sensie jest odpowiedzialny za to, że wybuchają wielkie wojny. Każdy z nas dokłada do tego swoją małą cegiełkę – własnymi myślami, emocjami, wyobrażeniami i lękami.

25 lutego, sobota: wejście Merkurego do znaku Ryb 

Gdy „mędrca szkiełko i oko” przestają wystarczać, zaczynamy szukać wiedzy gdzieś indziej. Merkury jest od tego, żeby logicznie analizować informacje, a w Rybach jest mocno osłabiony. Gdy w jego maszynerii coś się psuje, otrzymujemy dziwne dane. Jakbyśmy bawili się w głuchy telefon. Ileż to razy zdarzyło się nam zalajkować na Facebooku jakąś supersensacyjną informację, zamieścić pełen oburzenia komentarz pod wstrząsającym w treści artykułem. Tylko że potem okazuje się, że to była nieprawda… Ileż to wojen i pogromów wybuchło po usłyszeniu jakieś głupiej plotki, której nasz umysł nie miał odwagi przeanalizować. 

Krytyczne myślenie kojarzy się nam z nudnymi marudami. Ale czasem warto się potrudzić i zadać gorącemu komentatorowi sokratejskie pytanie: „Czy jesteś tego pewny?”. Zwłaszcza w naszych czasach powinniśmy częściej zadawać sobie pytania: czy to sprawdzona wiadomość, czy ktoś to już potwierdził, czy nie reagujemy zbyt emocjonalnie na coś, co usłyszeliśmy w mediach?

Piotr Gibaszewski, astrolog

Zobacz także